logo

Siz de merak ediyor musunuz?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bu hafta sonu Ramazan Bayramını kutlayacağız.
Her bayram öncesinde biraz daha mutlu olabileceğimiz konular arar, bulamayınca da fıkralarla okurlarımızın içini karartmamayı isterdim.
Bu bayram haftasında maalesef Sanayi Bakanlığı’nın Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı rapordaki (yüzümüze çarpan) gerçekleri yazmazsak olmaz.
Belki her bayram Vezirköprü’ye gelen, kalbi Vezirköprülü kalanların, ilçelerinin durumunu öğrenmeleri açısından faydası olur.
Vezirköprü kalkınmışlık bakımından 5. Seviye ilçeler arasında.
Açıklanan raporda hem sosyal işler var, hem de ekonomik bakımdan değerlendirmeler.
Aslında yıllardır Vezirköprü’de iyi gitmiyor dediklerimizin, yazdıklarımızın, anlatmaya çalıştıklarımızın resmi ağızdan bir değerlendirmesi olmuş bu rapor.
Merak ediyorum?
Yıllardır “Vezirköprü’de eğitim iyi gitmiyor, bu yüzden Vezirköprü’yü terk etmek zorunda kalan birçok aile var, bunların önemli kısmı da memur” dediğimizde “eğitimin kalitesini ve başarısını artırmamız gerek” dediğimizde, “Vezirköprü’deki öğrencilerin de diğer emsalleri gibi buna hakkı var” dediğimizde kulaklarını tıkayanlar bu sonuçları nasıl değerlendirecekler?
“İlçemizde doktorlar başta olmak üzere sağlık personeli eksikliği var” derken, “Samsun’a en uzak ilçesi ve en uzak köyleri olan ilçede bu eksiklikler sıkıntı yaratıyor” uyarısı yaparken, doktorların neredeyse tamamının geliş gidiş yaptıkları Samsun’dan bu yolculuklarının hem kendileri hem de özellikle kışın hastaları açısından sorunlar doğurduğunu aktarırken ciddiye almayanların bu raporu nasıl değerlendireceklerini merak ediyorum?
OSB yapılamadığı için ilçenin üretimden geri kaldığını, özellikle yol sorunu çözülmeden ilçede yapılan üretimin maliyetinin yükseleceğini iddia ettiğimizde uyarıları sadece siyasi olarak yorumlayanların Bakanlık raporuna ne diyeceklerini merak ediyorum?
İnsanların geçinemediğini, iş alanı yaratılamadığını bu yüzden Vezirköprü’nün uzun yıllardır GÖÇ verdiğini yazdığımızda, “göç her zaman kötü değildir” diyen aklın bu araştırmada göç sebebinin nasıl değerlendirildiğini okuduğunda yorumu hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum?
Hemen her yıl kademe kademe aşağılara düştüğünü gördüğümüz Vezirköprü için uyarılarımızı dinlemeyen ve sadece 5 yılda 93 basamak birden aşağılara düşen ilçenin geleceği hakkında iyimser olunup olunmadığını da merak ediyorum?
Komşu ilçelerimiz “kalkınmamış” Merzifon ve “kalkınmamış” Suluova” ile yanı başımızdaki gelişen Havza’ya baktıklarında ilçeleri hakkında neleri yapmadıklarını/yapamadıklarını düşünen var mı merak ediyorum?
Yıllardır aynı Bakanlık tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre geride kalmışlığı rakamlarla netleşmiş olan Vezirköprü ve benzeri ilçelerin gelişmesi için Sanayi Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaları merak ediyorum?
Siyasetçilerimizi ve koltuk sahiplerimizi konuyla ilgili ne yapabileceklerini merak ediyorum?

Tüm bunların olumsuzluklarının yanı sıra geçtiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı, Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramınızı kutluyorum.

Share
284 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...
 • Psikolojik Destek Almaya Karşı İsteksizlik

  30 Mart 2024 Köşe Yazıları

  Psikolojik destek almak bir sağlık yardımı almaktır. Bazılarımız vücudumuzda bir ağrı hissettiğine bunun kaynağını anlamaya çalışır ve hemen muayene olur bazılarımız da ağrının daha büyük bir soruna işaret edebileceğini düşünüp muayene olmayı sürekli erteler. Psikolojik danışma alırken de insanlar, bazen bu hizmete erken şans verirler bazen de zaten yardım almanın faydasız olacağını düşünerek umutsuzluğa kapılıp destekten uzak kalırlar. Çünkü onlara sorun oluşturan kişiler onların deyimiyle, kişinin psikolojisini bozan o kişiler diplerinde oldu...