logo

Siz de merak ediyor musunuz?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bu hafta sonu Ramazan Bayramını kutlayacağız.
Her bayram öncesinde biraz daha mutlu olabileceğimiz konular arar, bulamayınca da fıkralarla okurlarımızın içini karartmamayı isterdim.
Bu bayram haftasında maalesef Sanayi Bakanlığı’nın Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı rapordaki (yüzümüze çarpan) gerçekleri yazmazsak olmaz.
Belki her bayram Vezirköprü’ye gelen, kalbi Vezirköprülü kalanların, ilçelerinin durumunu öğrenmeleri açısından faydası olur.
Vezirköprü kalkınmışlık bakımından 5. Seviye ilçeler arasında.
Açıklanan raporda hem sosyal işler var, hem de ekonomik bakımdan değerlendirmeler.
Aslında yıllardır Vezirköprü’de iyi gitmiyor dediklerimizin, yazdıklarımızın, anlatmaya çalıştıklarımızın resmi ağızdan bir değerlendirmesi olmuş bu rapor.
Merak ediyorum?
Yıllardır “Vezirköprü’de eğitim iyi gitmiyor, bu yüzden Vezirköprü’yü terk etmek zorunda kalan birçok aile var, bunların önemli kısmı da memur” dediğimizde “eğitimin kalitesini ve başarısını artırmamız gerek” dediğimizde, “Vezirköprü’deki öğrencilerin de diğer emsalleri gibi buna hakkı var” dediğimizde kulaklarını tıkayanlar bu sonuçları nasıl değerlendirecekler?
“İlçemizde doktorlar başta olmak üzere sağlık personeli eksikliği var” derken, “Samsun’a en uzak ilçesi ve en uzak köyleri olan ilçede bu eksiklikler sıkıntı yaratıyor” uyarısı yaparken, doktorların neredeyse tamamının geliş gidiş yaptıkları Samsun’dan bu yolculuklarının hem kendileri hem de özellikle kışın hastaları açısından sorunlar doğurduğunu aktarırken ciddiye almayanların bu raporu nasıl değerlendireceklerini merak ediyorum?
OSB yapılamadığı için ilçenin üretimden geri kaldığını, özellikle yol sorunu çözülmeden ilçede yapılan üretimin maliyetinin yükseleceğini iddia ettiğimizde uyarıları sadece siyasi olarak yorumlayanların Bakanlık raporuna ne diyeceklerini merak ediyorum?
İnsanların geçinemediğini, iş alanı yaratılamadığını bu yüzden Vezirköprü’nün uzun yıllardır GÖÇ verdiğini yazdığımızda, “göç her zaman kötü değildir” diyen aklın bu araştırmada göç sebebinin nasıl değerlendirildiğini okuduğunda yorumu hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum?
Hemen her yıl kademe kademe aşağılara düştüğünü gördüğümüz Vezirköprü için uyarılarımızı dinlemeyen ve sadece 5 yılda 93 basamak birden aşağılara düşen ilçenin geleceği hakkında iyimser olunup olunmadığını da merak ediyorum?
Komşu ilçelerimiz “kalkınmamış” Merzifon ve “kalkınmamış” Suluova” ile yanı başımızdaki gelişen Havza’ya baktıklarında ilçeleri hakkında neleri yapmadıklarını/yapamadıklarını düşünen var mı merak ediyorum?
Yıllardır aynı Bakanlık tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre geride kalmışlığı rakamlarla netleşmiş olan Vezirköprü ve benzeri ilçelerin gelişmesi için Sanayi Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaları merak ediyorum?
Siyasetçilerimizi ve koltuk sahiplerimizi konuyla ilgili ne yapabileceklerini merak ediyorum?

Tüm bunların olumsuzluklarının yanı sıra geçtiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı, Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramınızı kutluyorum.

Share
13 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...