logo

1.Dünya Savaşı Şehitlerine Havza Belediyesi’nden Vefalı Davranış

1.Dünya Savaşı Şehitlerine Havza Belediyesi’nden Vefalı Davranış

1.Dünya Savaşında Vezirköprü’de Rum çetelerince şehit edilen askerlerin mezarı Havza Belediyesi ekiplerince temizlendi.

Havza 25 Mayıs Gazetesi’nin haberine göre, Vezirköprü ilçemizde 1918 yılında bölgede isyan çıkaran Rum çetelerine müdahale etmesi için gönderilen ve çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Yüzbaşı Kamil Bey, Jandarma Başçavuş Celal Bey ve isimleri belirlenemeyen 9 asker için her yıl Şubat ayında Havza Belediyesi tarafından tören düzenlendiği ifade edildi.
Habere göre, Samsun Valiliği ve Vezirköprü Kaymakamlığı tarafından yaptırılarak 1997 yılında tamamlanan Köprübaşı Şehitliği’nde tören öncesi Havza Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından temizlik çalışması yapıldı.
Havza Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Zeki Kurt koordinesinde yürütülen temizlik çalışmalarının ardından düzenlenen törende şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi ve şehitlerin mezarlarına karanfil konuldu.
Havza Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Zeki Kurt, şehitliğin Havza’ya daha yakın olması nedeniyle bakımını Havza Belediyesinin yaptığını söyledi.
Konuyla ilgili olarak bilgi veren ve her yıl anma programı gerçekleştirildiğini ifade eden Havza Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Zeki Kurt; Havza Belediyesi olarak her yıl iki kez şehitliğimizin bakımını, temizliğini yapmaktayız ve şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okutup törenimizi yapıyoruz. Bu vesile ile tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” Dedi.
Köprübaşı Mahallesi Muhtarı Sezai Pekşen de şehitlikte yatan şehitlerin 1915-1918 yıllarında Köprübaşı Karakolu’nda görev yaptıklarını anlattı. Askerlerin Ersandık bölgesinde çeteci Rumlarca şehit edildiğini belirten Pekşen, bölge halkı olarak buraya gelip şehitlere dua edildiğini ifade etti.
Pekşen, “Havza Belediyemiz her yıl yılda iki defa buraların temizliğini yapmakta. Şubat ayında ise törenimizi ifa etmekteyiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Dedi.

Share
30 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?