logo

10 Ocak!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü’de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir.
Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak.
Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti’nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevindiricidir. Aldığımız ödül de kıymetlidir. Bu sayede, Vatandaş Gazetesi olarak 62 yılı tamamlamış olmanın gururunu orada meslektaşlarımızla bir arada yaşama fırsatı bulduk.
“Okunmayan gazete, gazete değildir” diyen Vefai Teker’in altını çizdiği şekilde Vatandaş Gazetesi olarak aslında tüm okurlarımızla birlikte aldık ödülü.
Ancak 10 Ocak tarihinin bize bir de hatırlatma yapması önemlidir.
19 Ocak 1959’dan bu güne kadar aralıksız yayın hayatını sürdüren gazetemiz VATANDAŞ’ın yeni yaş günü hatırlatmasıdır bu.
Vatandaş Gazetesi Kurucusu Vefai Teker’in yarım asrın üzerinde verdiği emek ve gayretle Vezirköprü adına yaptığı haberler ve katkılarıyla neler yaşandığını, Vezirköprü’de neler değiştiğini yeniden hatırlatmaya gerek yok.
Bugün ilçemizde sayısı artsa da etkisi azalan ancak hiçbir zaman sıfırlanmayacak olan gazetelerin, hangi koşullar altında çalıştığını da bilen bilir.
Vezirköprü, Vefai Teker’in açtığı çizgiden devam eden gazeteler sayesinde, sadece Samsun’da değil, birçok İl’de bile örneğine rastlanmayan gazetecilikle tanışmış ve gelişmiştir.
Vezirköprü ve bağlı bulunduğu Samsun bu konuda şanslıdır.
Ancak Vezirköprü’deki özellikle bazı kurumlar, gazetelerin Vezirköprü’ye katkılarını bilmediklerinden ya da işlerine öyle geldiğinden varlıklarını istemez tavırlarla zaten zor ayakta duran gazetelerin yok olmasına çanak tutmaktadırlar.
Resmi olarak hakkı olan ilanların başka il ya da yaygın basında yer alan gazetelerde yayınlanmasına olanak sağlamakta, bu konudaki tavırlarını değiştirmemekte de ısrar etmektedirler.
Doğal olarak yılmayacağız.
Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle özellikle bizi unutmayan dostlarımıza teşekkür ederken, ziyaretimize gelen dostlarımızla Vezirköprü’nün çeşitli konuları üzerine yaptığımız sohbetleri de ilerleyen haftalarda sizlerle paylaşacağım.
Günümüzü kutlayan tüm okurlarımıza teşekkür ederim.

Share
3 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...
 • 2022 yılı için umutla bekliyoruz.

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Yeni bir yıla daha başladık. Her biri diğerinin ucuna eklenerek hızla geçiyor yıllar. İnsanoğlu bu uzun zaman diliminde sadece kendi dönemi varmış ve kendisi de hep olacakmış gibi bir çaba içerisinde. Düşününce bu çaba boş görünse de, bu çaba sayesinde medeniyet denen olgu bugünkü hale geldi. Yıllar içerisinde eski yıllarını arar hale gelen Vezirköprü'nün yıllardır en büyük beklentisi eskisi gibi bir KÖPRÜ haline gelebilmek, bunun için gerekli çalışmaları tamamlayabilmek. Vezirköprü'de 2022 yılı içerisinde de beklentilerimiz var. Bu yıl uzun ...
 • HARİKA BULUŞLAR

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Bizim aklımıza ve buluşlarımıza, doğrusunu söylemek gerekirse kimse akıl erdiremez. Bazılarını örneklemek istersek şöyle sıralayabiliriz; - Şeker fabrikaları satılırken sesi çıkmayanlar, şekerin kilosu 10 lirayı aşınca mahalle bakkalına çıkışıyor, - Tarım ülkesi olan memleketimize devlet tarım yerine beton müteahhitlerini desteklerken uyuyanlar fırından ekmeği alırken fırıncıya efelenenler, - Et kombinaları, et-balık kurumu gibi kurumlar elden çıkarılırken seyredenler, kasaptan et alırken kasaba sitem edenler. - Fabrikalar...