logo

100 yıl geçse de, aynı!


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

23 Nisan..
1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının tarihi. Aynı zamanda dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram.
En büyük bayram bu bayram, herkese kutlu olsun.
Peki, neden en büyük bayram bu bayram?
Sovyetler Birliği’nin Türkiye’ye gönderdiği ilk elçi olan S.İ.Aralov’un hatıralarında Mustafa Kemal Atatürk’ün Meclis için söyledikleri şu sözler anlatır:
“ Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni güçlendireceğiz. Türkiye’yi yenilmez bir hale getireceğiz. Emperyalistlerin ilerde yapacakları bütün saldırıları püskürteceğiz.”
Ya da aynı anılardan aktaracağım şu sözleri:
“Büyük Millet Meclisi’nin amacı, Türkiye’yi ve bütün Türk Milletini istilacılardan kurtarmak için mücadele eden milli teşkilatları genişletmektir.”
Bugün, aslında dün gibi olan, 100 yıl önceki büyük mücadele unutturulmaya çalışılsa da, nesil değiştikçe aynı önemde gibi gelmese de, sadece şehit ve akan kan üzerinden hamasi nutuklar atılarak bıkkınlık yaratılsa da, bu muazzam mücadele Kurtuluş Savaşı her anıyla tarihte yerini unutulmaz olarak almıştır.
Bugün bu ülkede yaşayan herkes, seveni sevmeyeni, isteyeni istemeyeni yaşadıklarını o dönem yaşananlara borçludur.
O Gazi Meclis sayesinde o gün emperyalizm mücadelesinde önemli yol kat eden Türkiye, bugün elindeki Meclis’le de mücadelesini sürdürmek zorundadır.
Haber okumak, dinlemek
O günkü mücadelede Yabancı basının olayları kendi istedikleri ve işlerine geldikleri gibi anlattıklarını gören Mustafa Kemal, yaşananların gerçek yüzlerini göstermesi için Anadolu Ajansı’nın kurulması talimatını vermişti.
Aradan yüz yıl geçmesine rağmen medyanın yarattığı algının değişmediğini, istenen algının ve tarafın seçilmesinde halen en büyük etkiye sahip olan alan olduğunu yapılan bir araştırma ortaya koymuş.
T24 yazarlarından Mehmet Y. Yılmaz’ın köşesinden aktardığı araştırmayı ben de sizlere aktarmak istedim.
Yılmaz’ın BBC Türkçe’den okuduğunu söylediği habere göre; ABD’de Cumhuriyetçi Parti’ye yakın Fox News izleyicilerine bir ay boyunca Trump karşıtı olan CNN izletilmiş.
Haftada 7 saat CNN izletilen bu kişilerin Donald Trump ve diğer Cumhuriyetçi partili temsilcilerle ilgili görüşlerinde değişiklik olduğu tespit edilmiş.
Belki de bu yüzden özellikle gençler arasında televizyonun yerini (yazılanların doğruluğu kanıtlanmasa da) internet almaya devam ediyor.
Bu günlerde bir araştırma da yerel basının yaygın basına oranla güvenirliğini test etmek üzere yapılsa diyorum, acaba hangisinin gücü artar?

Share
15 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...