logo

“11 lira olan ücreti 5 liraya düşürerek rekabeti minibüsçüler başlattı..”

“11 lira olan ücreti 5 liraya düşürerek rekabeti minibüsçüler başlattı..”

Halk Otobüsleri İşletme Yetkilisi Ahmet Ergen:

“11 lira olan ücreti 5 liraya düşürerek rekabeti minibüsçüler başlattı..”

 

Geçtiğimiz hafta Vezirköprü Minibüsçüler ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin Samsun hattında çifte standart uygulandığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdikleri mektubun ardından, bu hafta da Halk Otobüsçüleri gazetemize bir açıklama gönderdiler.

Halk Otobüslerinin SAMULAŞ Daire Başkanlığı tarafından yapılan ihale sonucu 10 yıllığına ihale bedeli ödenerek hizmete girdiğini ifade eden otobüsçüler; kendilerinin hizmete başlaması üzerine hem ücretlerin düştüğünü hem de küçük gönderilerden ücret alımının durduğunu söylediler.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Vezirköprü Halk Otobüsleri İşletmeciliği adına İsletme yetkilisi Ahmet Ergen’in gazetemize gönderdiği açıklama şöyle:

“Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ Daire Başkanlığı tarafından yapılan ihale sonucu Samsun-Vezirköprü arası çalıştırılmak üzere 6 adet toplu taşıma aracı ihale bedeli ödenerek 10 yıllığına hizmete sokulmuştur.

Samsun’un bütün ilçelerinden merkeze yolcu taşımacılığı yapan ticari M plaka sayısı 50 iken Vezirköprü’de neden sadece 27 plaka çalışıyor. Çalışamayan ve yıllardır mağdur olan 23 adet M plaka sahiplerinden 6 minibüsçü esnafı Samsun Büyükşehir Belediyesinin açmış olduğu ihalenin tüm şartlarının yerine getirerek almış bulunmaktayız. Yapılan bu ihale M plakası olan herkese açıktı. Minibüsçüler kooperatifi tarafından iddia edilen 16 aracın beklemeye alındığı tamamen asılsızdır. Vezirköprü’nün aylık ortalama 25 bin yolcu potansiyeli var. Biz Büyükşehir Belediyesine bağlı Özel Halk Otobüsleri olarak bu sayının sadece 11 bin yolcusunun taşıyarak Vezirköprü halkına hizmet sunmaktayız. Bu güzergahta 20 Mayıs 2016 tarihinden itibaren çalışmaktayız. Hiç kimseyle rekabet gibi bir amacımız yoktur. İşimizi yaparak Vezirköprü halkına hizmet etmeye çalışıyoruz. Haksız rekabetten bahseden 11 Nolu Minibüsçüler kooperatifi üyeleri, halk otobüslerinin hizmete başlamasıyla birlikte 11TL olan yol ücretini 5 TL’ye düşürerek rekabet başlatmıştır. Oysa esnafa gelen zarftan, küçük bir paketten bile yolcu ücreti miktarı ücret alarak adeta bir kargo firması gibi halkımızdan ücret aldıklarını Vezirköprü halkı ve esnafı unutmamıştır. Şu anda biz halk otobüsleri yük ağırlığı olmayan ve çapı büyük olmayan gönderi ve getirilerden ücret almamaktayız. Yazılı basında söz edildiği gibi araç sahiplerinin ne müteahhit ne de muhtar olmadıkları resmi kayıtlarda mevcuttur tamamen iftiradır.

Araç yetersizliğimiz nedeniyle Samsun’dan Vezirköprü’ye araç çıkararak halkımızın bu yöndeki mağduriyetini de gidereceğiz.

Şehir merkezine araçlarımızın girmesi konusunda da araçlarımızın kullandığı güzergâhları Vezirköprü halkının ihtiyacına göre Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ Daire Başkanlığı tarafından daha iyi hizmet verme konusunda araştırma yapılarak belirlenmektedir. Bu duruma kimsenin müdahale etme şansı bulunmamaktadır. Burada asıl amaç vatandaşın memnuniyetini sağlamaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Share
1052 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?