logo

139 köyü, 360 yerleşim yeri olan Vezirköprü’nün kırsal alanına hiçbir devlet hizmeti gitmiyor… Köy-Kent İçin Neden Vezirköprü’de Girişim Yok? 2 Eylül 2001 Pazar

139 köyü, 360 yerleşim yeri olan Vezirköprü’nün kırsal alanına hiçbir devlet hizmeti gitmiyor… Köy-Kent İçin Neden Vezirköprü’de Girişim Yok? 2 Eylül 2001 Pazar

Dışarıda kiminle konuşursanız konuşunuz; size soracağı ilk soru:
-Köy-Kent için neden Vezirköprü’de girişim yok?..

Ecevit’in pek az olumlu girişimlerden biri de Köy – Kent projesi…
Köylerde, babanın yüz dönüm tarlası varsa, dört çocuğuna yirmi beşer dönüm düşüyor. Bu da bir aileyi beslemiyor. Köyde yada yerleşim yerinde başka işte yok. Yüklen yatağını sırtına; dolaş gurbet gurbet… Ne demiş şair: Sıla burcu burcu ille ocağım! Vezirköprü’nün 139 köyü 360 yerleşim merkezi var.
Köylerde genç insan bulamazsınız; ya Bursa’da, ya İstanbul’da, ya Ankara gibi yerlerde; değil bir hırka; bir lokma ekmek için dolaşırlar.
Köy-Kent projesinde merkezi bir köy seçiliyor; (sağlık, eğitim ve işle ilgili) yatırımlar oraya yapılıyor. Toplanma bu merkezi yerde oluyor. Hem devletin harcaması azalıyor, hem de insanlar aradığını orada buluyor.
Şimdi bakın lütfen!
Lâdik’in merkez nüfusu 8500, Kavak daha az, Boyabat’ın yanlışlıkla ilçe yapılan Saraylı’sı var.
Bir de on binden fazla nüfusu olan, birbirine bitişik denecek kadar 4 köyü var: Tahtaköprü, Sarıdibek, Alanşeyhi, Öğürlü…
Buralarda ne teşekküllü sağlık ocağı var, ne de doğru dürüst okul ve diğer devlet hizmeti!..
Ne var?…
Sokaklar karınca gibi çocuk dolu… Senin?.. 12, senin 15, senin 9 çocuğun var. Sarıdibek muhtarı, toplu nikâhta şöyle yakınıyordu:
-Köylerimizde bize doğum kontrolünde yardımcı olacak ebe bile yok!
Lâdik Belediyesi, Hamam ayağı Kaplıcalarını çağa uygun hale getirmiş!
Havza Kaplıcalarına Güzelleşen Hamam Ayağı Rakip!
Hamam ayağına birkaç yıl önce gitmiş olanlar, bugün tekrar gittiklerinde; büyük bir değişiklikle karşılaşınca hayretlerini gizleyemiyorlar.
Bu suyun kaynağı nereden geliyor, hükümet mi, yoksa iç turizmin gelişmesi için Turizm Bakanlığı mı kaynak sağlıyor. Diye soruyoruz, Başkan Karahan’a:
-Hiçbiri değil diyor. Başkan Mehmet Karahan, Belediyeden karşılıyoruz.
Eski durumu
Sadece 3-4 yıl önce gittiğimizde çalışan huzur içinde yatamadığımız köhne bir otel viraneleşmiş, eski han kalmıştı. 2-3 otel eskisi binalar boz arazi, tıpkı Kunduz Ovacık çayırı gibi piknik yapanların yanına kadar gelen hayvanlar ve perişan bir çayırlık.
Lâdik Belediyesi’nin her partiyle dost geçinen genel başkanı DYP’li Mehmet Karahan sık sık denetlemeye geldiği Hamam Ayağı, her yönü ile değişen, güzelleşen bir turistik değerde yer haline getirmiş.
Çayırlık: göze batmayan uygunlukta duvarlarla çevrilmiş; içinde ahşap masalar, güneş perdelikler ve ağaçlarla, güzel bir hale gelmiş.
Üç otelde kalabiliyorsunuz, modern bir düzen içinde; her yer gibi tertemiz, titiz bir servis…
Dördüncüsü yapılıyor.
Kafeterya yapılıyor, biraz ilerisinde büyükşehirlerde rastladığımız büyük estetik güzellikte yapılmakta olan havuz.
Otelin geceliği on milyon, iki banyo erkek ve bayanlar olmak üzere mübadeleli şekilde açılıyor.
Havza kaplıcalarının rakibi haline gelmiş. Gidip görenler bize hak verecekler.
30 Ağustos Zafer Bayramı
79.Yıldönümü Törenlerle Kutlandı
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 79.yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de törenle kutlandı.
Atatürk anıtına çelenklerin konulmasından sonra günün anlam ve önemini J. Astsb. Üçvş. Mehmet Demir yaptı.
Gece fener alayı ve havai fişek gösterisi yapıldı. İlçe Jandarma Komutanlığı protokole, Orman İşletme lokalinde öğlen yemeği verdi.

Share
23 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?