logo

15 Dakika Kitap Okundu

15 Dakika Kitap Okundu

Fazıl Ahmet Paşa Ortaokulu tarafından “Birlikte Okuyoruz” projesi kapsamında Çamlık Parkı’nda 15 dakikalık kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Fazıl Ahmet Paşa Ortaokulu Müdürü Eyüp Kumaş’ın proje hakkında gerçekleştirdiği konuşmayla devam etti.

Kumaş; “Bu projeyi gerçekleştirmekteki amacımız kültürümüzdeki yeri olan kıraathanelerin işlevini tekrar hatırlatmak ve yaşatmaktır.” Dedi.

Geçmişte kıraathanelerin işlevinin mahallelerde toplanılarak birlikte çay, kahve, nargile gibi içecekleri içerken bir taraftan da kitap ve dergi okumak, mahallelerdeki sorunları tartışarak karar alma yerleri olduğunu da belirten Kumaş; “Bunun yanında sanat eserlerini, edebi eserleri ortaya çıkarmak için sanatçı ve edebiyatçılar buralarda buluşurlardı. Âşıklık ve ozanlık geleneğini yaşatıp atışmalar ve hoş sohbetler yapmak da kahvehanelerin üstlendiği diğer görevlerdendi.

Bu proje ile amacımız insanlara, bu yerlerde otururken hiç olmazsa kitap okumaya niyeti olanlara kitaplara ulaşmayı kolaylaştırmak ve kitap okumaya karar verdiği anda kitaba ulaşmayı sağlamaktır. Bu doğrultuda ilçemizde bulunan kıraathaneler, çay bahçeleri ve toplu oturulan yerlere bir kitaplık oluşturacağız.

Bu amaçla her ay bir yerde 15 dakika okuma etkinliği yapacağız ve buralara kitaplıklar yerleştireceğiz. İlçemizdeki tüm mekânlara ulaşana kadar da projemizi devam ettireceğiz.” Şeklinde konuştu.

Konuşma sonrası katılımcıların 15 dakikalık kitap okuma süresinin ardından, katılımcılara yapılan çeşitli ikramlarla program sona erdi. Programa; Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Uyar, Milli Eğitim Şube Müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Share
123 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?