logo

15 Temmuz 4.Yılında Anıldı

15 Temmuz 4.Yılında Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, 4.Yılında düzenlenen programla anıldı. 15 Temmuz 2016 yılında meydana gelen Hain darbe girişimi nedeniyle düzenlenen anma programının bu yıl 4.sü gerçekleştirildi.

15 Temmuz Çarşamba günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kamu kurum ve kuruluşlarında bir gün süreyle tatil edilmesinin ardından Vezirköprü Kaymakamlığınca ilçemiz Cumhuriyet Meydanında etkinlikler düzenlendi.

Köprülü Mehmet Paşa Camii’nde okunan Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan etkinlik programı yine Çarşamba günü Narlısaray Mahalle Mezarlığı’nda düzenlenen şehitlik ziyaretinin ardından akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Etkinlik öncesinde Vezirköprü Kızılay Temsilciliği tarafından alana gelen vatandaşlara maske ve dezenfektan dağıtımı gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanında şehitlerimiz için gerçekleştirilen Saygı Duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan anma programı yine şehitlerimiz için Köprülü Mehmet Paşa Cami Bilal Saraçoğlu tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle sürdü.

Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından yapılan dua sonrası vatandaşlar 15 Temmuz gecesi yaşanan görüntülerin olduğu videoyu izlediler. Ardından ise program Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’in günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmayla devam etti.

Edis; “Bundan 4 yıl önce, 2016’da hain darbe girişimi neticesiyle devletimizin birliği, beraberliği ve bekası ve bütünlüğü için parçalamaya yönelik hain girişimi hep birlikte yaşadık. O gece 251 şehit verdik.  O gece milletimiz yurdun dört bir yanındaki meydanları doldurdu. Hiçbir darbe girişimi milletin meclisini bombalayarak, Cumhurbaşkanına suikast planlayarak, insanların üzerine mermiler, bombalar atarak planlanmamıştı. O geceyi hep birlikte yaşadık. Şu asla unutulmamalıdır ki, bu millet sahipsiz değildir. Bu memleket sahipsiz değildir.” dedi.

Başkan Edis’in ardından konuşma yapan Kaymakam Kudret Kurnaz ise; “15 Temmuz tarihinde Fethulahçı terör örgütünce gerçekleştirilen hain darbe girişimi, ülkemizin birlik ve bütünlüğünü, milli iradeyi ve demokrasimizi ortadan kaldırmayı hedefleyen en alçak darbe teşebbüsü olarak Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak tescillenmiştir.

15 Temmuz 2016 tarihindeki karanlık gecede Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başta aziz milletimiz olmak üzere vatanını ve ülkesini seven Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet mensuplarımız darbecilere karşı onurlu ve güçlü bir duruş sergileyerek, demokrasimize ve devletimize sahip çıkmış ve darbe girişimini başarısızlığa uğratmıştır.

Milletimizin kahraman evlatları bu elim gecede hainlerin zapt ettikleri tankların önünde durmuş, uçak ve helikopterlerden yağdırılan bomba ve kurşunlara bedenini siper etmiş, tarihe altın harflerle geçen destansı bir mücadele ile bu hainlere geçit vermemiştir.

Bugüne kadar kardeşliğini, vatanını, cumhuriyetini, demokrasisini, milli ve manevi değerlerini hedef alan saldırılara canı pahasına karşı koyan milletimiz bundan sonra da gerçekleşebilecek saldırılara aynı kararlılıkla karşı koyacağı güç ve inancında olduğunu 15 Temmuz’da tüm dünyaya en güçlü şekilde göstermiştir.“ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından program Şiir Dinletisi ve vatandaşlara yapılan ikramlar sonrasında Saat: 00.13’de gece ilçemizdeki tüm Camilerden okunan Sala ile program son buldu.

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?