logo

16 yıldır değişmedi


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de değişimin uzun zaman aldığını ve biz bir takım işlerde ilerleme kaydedene kadar çevremizdekilerin bizi geçmeye ve aradaki farkı amaya devam ettiklerini geçtiğimiz hafta yazmıştık.

Bu hafta Ankara’daki Vezirköprülülerin yıllardır temsilciliğini yapan Ankara Vezirköprü Kültür ve Sosyal Yardım Derneği Başkanı Muhittin Noyan’ın gönderdiği yazı bir kez daha bu duruma dikkat çekti.

Gazetemiz sütunlarında bu değişmeyen sorunları ve bu günkü hallerini bulabilirsiniz.

Defalarca değindik, 50 yıl önce, 20 yıl önce Vezirköprü’deki sıkıntılarla bu günküler arasında neredeyse örtüşme var.

Bu sıkıntıları bir türlü değiştiremiyoruz. Ya da bunları çözerek ileriye bakamıyoruz.

Burada mevcut iktidar tek başına sorumlu mudur? Ya da tek çözüm mercii bu siyasi iktidar mıdır?

Önemli bir payı olduğunu yadsıyamayız. Bununla birlikte 50 yılın tüm sorunlarını da bu 16 yıllık iktidara veremeyiz.

Vezirköprü’de siyasetin zayıf olduğunu kabul etmemiz gerekir.

Bahsi geçen toplantının en önemli çıkarımı ise Vezirköprü’de tüm paydaşların bir araya gelerek Vezirköprü üzerine konuşabilme olgunluğunu ortaya koyabilmesidir.

Bir araya gelebilmek..

Bugün ilçede bir araya gelinemiyorsa, sorunların çözümüne ortak bir ses çıkarılamıyorsa ilçedeki tüm dinamiklerin bunda az çok payı vardır.

Bununla beraber, 16 yıldır bu kadar kapsamlı bir toplantı yapılamadığı, ilçe sorunlarının ortaklaşa masaya yatırılamadığı da bir gerçek.

Hepimiz ‘sorunun temeli ben değilim; şudur’ diyebiliriz. Ama bu duruş ilçenin sorunlarının çözümü olmaz.

Başta ilçenin mülki amiri olmak üzere bir araya gelmeyi sağlamak ve mevcut kırgınlıkları yok saydırarak en azından ilçe menfaatleri noktasında bir araya getirmekle de sorumludur.

Bundan sonrası ilçenin kendi dinamikleri ile çözüme kavuşturulmalıdır.

Yoksa zamanın Kaymakam Şevket Cinbir olsun, Belediye Başkanı Suat Binici olsun bu birlikteliği sağlamak adına çalışmasalardı; toplantıya destek veren diğer paydaşlar olsun, vatandaşlar olsun bu 12 maddelik sorunların altını çizebilirler miydi?

Bugün, özlenen bu görüntüleri Vezirköprü’de yeniden yaşamak en az sorunların çözümü kadar önemlidir.

Vezirköprü’nün birlik umutlarının kaybolduğu bu günlerde bir araya gelmek/getirmek ilçeye yeniden nefes aldıracak bir girişim olacaktır.

Eğer bu birlikteliği sağlayamazsak, Vezirköprü’den daha çok sular akar ve bizler de maalesef üzülerek seyrederiz.

Share
856 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

#

16 yıldır değişmedi” için 1 yorum

 1. İlçenin siyasileri yıllardan beridir kimsenin görüşlerine önem vermiyorlar.Kimi nereye atayalım,hangi yakınımızı kollayalım mantığı değişmedi.İlçe ile ilgili sıkıntı ve taleplerde tüm siyasiler bir araya gelmelidir.Bunun yanı sıra siyasiler görüş ve düşünce gözetmeksizin sivil toplum örgütleri ile irtibat halinde olmalıdır.Mevcut olan iradeye eleştiri yaptığınız zaman düşman ilan edilmemelidir eleştiren kişi.Onun sesine kulak verilmeli,ortak çözüm arayışına girilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...