logo

1954’DEN BU YANA VEZİRKÖPRÜ KAYMAKAMLARI 2


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Geçen hafta ki yazımda Vezirköprü’de 1954’den bu yana görev yapan kaymakamları yazmış ve bilebildiğim özellikleriyle tanıtmaya çalışmış, en son 1999-2003 arası görev yapan Şevket Cinbir’de kalmıştım.
Şevket Cinbir’in en son önemli özelliği üç partinin koalisyonu döneminde görev yapmış olmasına rağmen koalisyon ortağı partilerin ilçe başkanlarının arkasında dolaşmamasıydı.
Vezirköprü’de yaptığı en önemli icraatlardan birisi Zübeyde Hanım Kız Öğrenci Yurdunu yaptırarak kır çiçekleri adını verdiği köy kızlarının orta okul ve lise okumalarını sağlaması idi.
Bu yurt sayesinde okuyan köy kızları (kır çiçekleri) nın bir çoğu üniversite okuma olanağına kavuşmuş, doktor, yargıç, ebe, hemşire gibi meslek sahibi olarak hayata atılmıştır.
Şevket Cinbir’i benim gözümde efsane kaymakam yapan da bu icraatı olmuştur.
Bu arada Özgür Veysel mi, Veysel Özgür mü(?) biri daha görev yaptı da hangileri arasında görev yaptığı için ismi yok, ayıramadım.!..
2005-2008 yılları arasında Sayın Adem Arslan görev yapmış, döneminde ilçe kamu yönetimde tam bir ciddiyet sağlanmış ilçede bir sorun olduğunda yöneticisi olduğu devletin hakimiyetini ve disiplinini korumuştur.
Adem Arslan, Oymaağaç Höyüğü, Altınkaya Kanyonu, kunduz gibi yerlerin turizme kazandırmasına emek vermiştir.
Daha sonra Samsun’a özel idare genel sekreteri olarak atanan Adem Arslan’ı ne yazık ki Vezirköprü siyasileri değerlendirememiştir.
Adem Arslan istikrarlı, açık bir idarecidir!..
2008-2010 yılları arasında Vezirköprü’de kaymakamlık yapan Sayın Erol Karaömeroğlu kendisini yarı Vezirköprü’lü saydığı için kendisini adeta Vezirköprü’ye adamış, Vezirköprü’de kaldığı iki yıl süre içerisinde Adem Arslan’ında takipçisi olduğu Altınkaya Kanyonunun turizm kapsamına alınmasını sağlamıştır.
Erol Karaömeroğlu Vezirsuyu Tabiat Parkının projesini yaptırıp, sonradan Belediye’yi de ortak yaparak düzenlemesini başlatmıştır.
Erol Karaömeroğlu, Vezirköprü Akp örgütünü ve belediye başkanını Rize-Güneysu beldesinde Recep Tayyip Erdoğan’la tanıştırmış, Sayın Erdoğan’a Vezirköprü sorunları ile ilgili bir dosya sunulmasını sağlamıştır.
Daha sonra Erol Karaömeroğlu’nun başka yere alınıp Kemal Yaman’ın da Akp ilçe başkanlığından alınması, imamında başka işlerle meşgul olması nedeniyle bu dosya güdük kalmıştır.
2010-2012 yılları arasında görev yapan Ozan Balcı, iş adamı Kemal Kayalı’yı ikna ederek ilçeye en önemli bir eğitim kurumu olan Hatice-Kemal Kayalı Fen Lisesi’ni kazandırmış, inşaatı devam eden Vezirsuyu Tabiat Parkını tamamlayarak hizmete açmıştır.
Sayın Balcı’nın hatırlayamadığım başka hizmetleri olduğu gibi, görev süresi devam etseydi daha başka hizmetleri de yapabilirdi diye düşünüyorum..
2012-2016 Mahmut Kaşıkçı :
Dostları benimde dostlarım. Ama hiç kimseyi üzmek istemiyorum. Yöneticisiz geçen bir dört yıl.
Herhalde bundan sonra böyle gidecek.
Okurlarımın şeker bayramı kutlu olsun..

Share
1261 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...