logo

1971’de başlanacak 1973’de bitecek Kontralit, Kereste, Yonkalif imal edecek Fabrika İçin Arsasının İstimlâki Onaylandı, Ödenek Bekleniyor 27 Aralık 1970 Pazar

1971’de başlanacak 1973’de bitecek Kontralit, Kereste, Yonkalif imal edecek Fabrika İçin Arsasının İstimlâki Onaylandı, Ödenek Bekleniyor 27 Aralık 1970 Pazar

Vezirköprü’ye kurulacak fabrikanın mencek çayı ile eski havza şosesi arasında tespit edilen 162,5 dönüm arsası için ilçemiz Orman İşletme Müdürlüğü 9 kişinin arazisini ölçerek istimlâk tasdiki için bakanlığa göndermiş, orman bakanlığı da istimlâk tespitini onaylamıştır.
Öğrendiğimize göre: Vezirköprü’ye yapılması Devlet Planlama Teşkilatından çıkarak kesin şeklini aldığı bizzat Orman Bakanı Sayın Hüseyin Özalp tarafından müjdelenen Kereste, Kontralit ve Yonkalif fabrikası arsasının istimlâki için bütün muameleler bitmiş, sadece ödeneğin gelip istimlâk işlemine geçilmesi kalmıştır.
Önümüzdeki haftalar içinde istimlâk ödeneğinin de gönderilip, gerekli istimlâkin yapılacağı bildirilmektedir.

Samsun Belediye Başkan Yardımcısı da A.P.’den İstifa Etti
Samsun Belediye Başkanı Kâmil Vehbi Gül ve eski Samsun milletvekili Şevki Yücel tarafından yönetilen D.P. Samsun teşkilatının kurulma işleri hızla devam etmekte, (Ulusoy) takımı peyderpey A.P.’den ayrılıp D.P.’ye girmektedir. Kavak’tan Akif Çelikkan, Hasan Uzun, Vezirköprü’den Faruk Uluçay’dan sonra Samsun Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Baki Taşan ile 37 arkadaşı A.P.’den ayrılıp DP.’ye girmişlerdir. Çarşamba’dan da geniş çaplı ayrılmaların olduğu bildirilmiştir.
Kız Uğruna Arkadaşını Tornavida İle Öldürdü
Ordu’ya bağlı Perşembe ilçesinde Y.Y.(15) adlı bir öğrenci sevdiği kız uğruna en samimi arkadaşı N.B.(16)’ı muhtelif yerlerinden tornavida ile yaralayarak ölümüne yol açmıştır.
C.H.P. Başkanı Fuat Binici
CHP İlçe Başkanlığı’ndan İstifa Etti
CHP Başkanı Fuat Binici parti başkanlığından istifa etmiştir.
Uzun süre partiye başkan olarak hizmet etmiş olan Fuat Binici, öğrenildiğine göre sıhhi durumu ve işlerinin çokluğu yüzünden başkanlığı bıraktığı bildirilmekte ise de kendisi ile görüşmek imkânı hasıl olmamıştır. CHP başkanlığına kimin getirileceği merak edilmektedir.
Gazetemiz baskıya hazırlandığı sırada telefon eden Fuat Binici: Partisinden ayrılmadığını, ayrılmayı düşünmediğini, CHP’ye bir nefer gibi çalışacağını sadece sıhhi durumu için CHP başkanlığından istifa ettiğini açıklamıştır.
Tütün Fiyatına Artış Yapılması İçin Çalışılıyor
Bafra Ziraat Odası, tütün fiyatlarında artış yapılması için sıkı şekilde çalışmakta, ilgililerle temas etmektedir.
Ziraat Odası ikinci başkanı Sebahattin Çalışır son devalüasyon kararı çerçevesinde, şimdiki fiyatların tütün müstahsilini perişan duruma düşüreceğini, Karadeniz bölgesinde tütüncülüğün öldürüleceğini belirterek şöyle konuşmuştur.
“Hükûmetin aldığı son ekonomik kararlar karşısında tütün fiyatlarının 4 lira zam alması lazımdır.” Demiştir.
Hac Yasaklandı
Bakanlar Kurulu Hac Komitesi ve Sağlık Bakanlığı’nın isteğine uyarak bu yıl haccın yasaklanmasına prensip olarak karar vermiştir.
Durum Maliye, Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarının birer genelgesi ile bütün valiliklere bildirilmiştir. Alınan prensip kararı Bakanlar Kurulunun ilk toplantısında onaylanacaktır.
Vezirköprü Şoförler Kongresi Hareketli Bir Şekilde Yapıldı
Başkan: Kemal Kayalı oldu
Vezirköprü Şoförler Cemiyeti kongresi düğün salonunda hareketli bir şekilde geçmiş. Mali hesap kongresi olarak başlayan kongrede üyelerin çoğunluğu seçim yapılmasını istedikleri için seçim yapılmıştır.
Seçime Mustafa Çamurcu tarafı iştirak etmemişler, Kemal Kayalı, Faruk Eren, Ali Bektaş, Naim Baran tarafı katılmışlardır.
Mustafa Çamurcu tarafı bu kongrede seçim yapılmayacağı, yöneticilerin iki yıllık süresi bulunduğu gerekçesi ile duruma ilgili makamlar nezdinde itirazda bulunacaklarını açıklamışlardır.

Share
42 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?