logo

1971’de Fabrika İçin, 2 Milyon 200 Bin Lira Harcanacak 18 Nisan 1971 Pazar

1971’de Fabrika İçin, 2 Milyon 200 Bin Lira Harcanacak 18 Nisan 1971 Pazar

İlçemizde yapılacak orman ürünleri fabrikası için 1971 planına 2 Milyon 200 Bin lira ayrılmıştır.
Herhangi bir tehlikeye uğramaması için, ilçemizdeki ilgililerin ve Samsun Milletvekillerinin titizlikle izledikleri Vezirköprü orman ürünleri fabrikası için bir kişi hariç diğerleri anlayış göstermiş, istimlâki kabul ederek Vezirköprü’nün fabrika kazanmasına yardım etmişlerdir.
Bu arada bir kısımlarının menfi yolda tesir edip, önlerine düşerek ilçenin kaderine engel olmak isteyen zihniyette hareketleri, Vezirköprü’de nefretle karşılanmaktadır. Tüm Vezirköprü’yü sevenler, ilçeye hayatiyet getiren orman ürünleri fabrikasına yardımı, bir insanlık borcu kabul ettiklerini de açıklamaktadırlar.

Vezirköprü Turizm ve Tanıtma Derneği Kuruldu
Derneğin kararına göre: Halk oyunları yarışması 22 Mayıs’ta
Vezirköprü köyleri arasında yapılacak yarışma komitesinin (Kaymakamlık, Halk Eğitimi, Lise, Vatandaş Gazetesi) yetkilileri ve diğer görevlilerin, Kızılay ve Halk Eğitim Merkezi’nde yaptıkları toplantı sonucunda Vezirköprü için çok hayırlı bir derneğin kurulmasını kararlaştırmışlar, çalışmalarını sonuçlandırarak tüzüğünü Kaymakamlığa vermişlerdir.
Yarışma
Vezirköprü köyleri arasında yapılacak halk oyunları yarışmasının günü olarak 22 Mayıs Cumartesi günü akşamı olmasına, geceye Ankara’dan gelecek folklor ekibinin daveti ile yarışmada kazanacak köylere verilecek hediyelerin bilahare açıklanmasına karar verilmiştir.
Hangi köyler
Yarışmaya müracaat süresi 1 Mayıs 1971 gününe kadar uzatılmış, henüz şu köylerin resmen müracaat ettikleri öğrenilmiştir: Akören, Büyükkale, Kapaklıeşme ve Gölköyü.
Birçok köyün de hazırlandıkları bildirilmektedir. Bu köylerimizin medeni cesarete sahip öğretmen ve muhtarlarını kutlarız.
Vezirköprü’de Verem Dispanseri Açılıyor
Memnuniyetle öğrendiğimize göre, ilçemizde nihayet, verem dispanseri açılması işi olumlu safhaya girmiş bulunmaktadır.
Derneğe girip daha tek toplantı bile yapmamış dernek yönetim kurulunun bu uyuşukluğuna rağmen kaymakam vekili Celil Sezen’in yakın ilgisi Vezirköprü’nün bu hayati davasını su yüzüne çıkarmış bulunmaktadır.
Verilen haberlere göre Ankara’dan genel merkez on bin lira yardımda bulunacak, bina kiralandıktan sonra da doktor ve röntgen verilerek, verem taramasına başlanacaktır.
Fuad’ın Mirası Mahkemede
Önceki gün ölen Fuat Kalaycıoğlu’nun bankadaki 33 bin lira ile evi ve 100 dönümden fazla arazisini Kuran kursuna bırakması üzerine varisleri olan kardeşleri durumu mahkemeye intikal ettirmişlerdir.
Vezirköprü Öğretmenleri Boykota Gidiyor
Öğrendiğimize göre ilçemiz Lise öğretmenleri sadece ücretlerini alamadıkları ek derslere şamil olmak üzere (pasif direnmeye) boykota karar vermişlerdir. Öğretmenler, ilgili yerlere verdikleri dilekçede, ek derslere girmeyeceklerini bildirmişlerdir.
Kabalı’da 15 Lira İçin Adam Vuran Dört Ay Önce Tahliye Edilmişti
Geçtiğimiz hafta Kabalı’da M.K. isimli 30 yaşlarında bir şahıs, A.K. isimli köylüsünü tabanca ile yaralamıştır.
Kurşunlar ağzından giren A.’nin durumu ağırdır. Havza Hastanesine kaldırılmıştır.
Öğrendiğimize göre 15 Lira için A. ile kavga eden M., daha önce de adam öldürmekten girdiği cezaevinden dört ay kadar önce tahliye edilmişti.
İlçemiz jandarması sanığı tekrar yakalayarak adliyeye teslim etmiştir.

Share
43 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?