logo

2 yıl önce inşaatı biten ve eksiksiz hale getirilen Uygulama Oteli NEDEN açılmıyor?

2 yıl önce inşaatı biten ve eksiksiz hale getirilen Uygulama Oteli NEDEN açılmıyor?

Vezirköprü’de kısa sürede inşaatı tamamlanan ve açılacak duruma getirilen UYGULAMA Oteli, bu yıl da açılmadı. Binanın altındaki mutfaklarda Öğretmenevi ve ASO taşımalı öğrencilere yemek hazırlıyor. Şahinkaya MTAL kendi binasının üst katında 100 öğrenciye uygulama eğitimi vermeye çalışıyor. Tamamlanmış bina çürüyor. Turizm alanında atılım yapmak isteyen Vezirköprü’de UYGULAMA Oteli neden açılmıyor?

Vezirköprü’de özellikle TURİZM alanında gelişme kaydedilebilmesi için önemli altyapılardan birini gidermek ve nitelikli eleman yetiştirmek açısından yer tutacak bir okul olacak UYGULAMA OTELİ, uzun zaman önce tamamlanmasına rağmen açılamadı.
Vezirköprü girişindeki binası ve mefruşatı dahil her anlamda tamamlanmış uygulama oteli halen açılmadı.
Açılması zor bir okul olan Uygulama Oteli’nden Samsun’da bir, Sinop’ta bir ve Ordu’da bir tane bulunuyor.

Sadece bir tane (Atakum Uygulama Oteli) UYGULAMA OTELİ bulunan Samsun’da ikinci olması planlanan ve halen Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan, 28 odalı ve 56 yatak kapasiteli otel halen açılmayı bekliyor.
Uygulama Oteli olarak kullanılması planlanan binanın inşaatı iki yıl önce tamamlanmış, geçen yıl da diğer eksikleri tamlanarak açılabilecek hale getirilmişti.

Sebep otopark mı?
Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Vezirköprü Belediyesi’nin ortak projesi olan Cumhuriyet Meydanı’na yapılması planlanan katlı otopark için Uygulama Oteli’nin açılmadığı iddiaları gündemde. Daha önce Cumhuriyet Meydanı’ndaki Pancar Dairesi’nin yerini ve Din Görevlilerine ait alanı kamulaştıran Vezirköprü Belediyesi, projenin tamamlanması için Öğretmenevi’nin yerini almaya çalışıyordu.
Gerçekleşmesinin büyük ihtimal olduğu öğrenilen Öğretmenevi’nin de kamulaştırılması gündeme geldiğinde Vezirköprü’nün yeni bir Öğretmenevi’ne ihtiyacı olacağı ve Uygulama Oteli olarak planlanarak tamamlanan binanın Öğretmenevi’ne devredileceği iddiaları gündemdeki yerini sağlamlaştırıyor.
Bir başka deyişle her yönüyle açılmaya hazır uygulama oteli, öğretmenevine dönüşebilir.

Artan ihtiyaç
Vezirköprü’de Sağlık Meslek Lisesi olarak bilinen Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılan konaklama ve yiyecek içecek bölümleri öğrenci sayıları artan ve mevcut öğrencilerinin staj yapması gereken bölümler.
Bu bölümlerden geçtiğimiz yıl açılan konaklama bölümünde 15, 4 yıldır devam eden yiyecek içecek bölümünde ise 84 öğrenci olduğu öğrenildi.
Yani Vezirköprü’de açılacak bir uygulama otelinde her yıl 100 civarında öğrenci hem pratik hem de staj yapma olanağına sahip olabilecek.
Mevcut binanın alt katında bulunan 2 mutfakta ise Öğretmenevi Kaymakamlık oluruyla taşımalı öğrencilere yemek vermek üzere kullanılmaya başlanmıştı. Burada taşımalı olarak eğitim gören 6 bin öğrenciye yemek hizmeti sağlanıyor.
Özellikle ara eleman yetiştirilmesinde ciddi sıkıntıların olduğunun her platformda dile getirildiği ülkemizde, böylesine ciddi bir ‘tamamlanmış’ yatırımın başka amaçlar uğruna kullanılmasına ise anlam verilemiyor.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?