logo

20.asrın olayı. Ay’da iki insan var ve Ay Fethedildi Ay Yolculuğu 20 Temmuz 1969 Pazar

20.asrın olayı. Ay’da iki insan var ve Ay Fethedildi Ay Yolculuğu 20 Temmuz 1969 Pazar

Tarihi bir olay yaşıyoruz. 20.asrın en büyük olayı şu günlerde… Bir aksilik olmazsa ilk insan Pazartesi günü ay’da olacak. Yürüyecek, gezecek ve taş toprak alıp dünyaya dönecek.
Bu yolculuk bizim bütçemizin tam on misline 230 milyara patladı.
Nüfusu çoğalan dünyada bilim insanları yeni yeni sahalar aramaktadır. Artık ihtiyar dünyamızın bilinmeyen yeri kalmamıştır. Şimdi kainatta aydan başlanılarak keşifler birbirini izleyecektir.

Samsun Fuarını 427 Bin Kişi Gezdi
Samsun’a ışık ve renk veren, durgun piyasasını canlandıran 7 yıl önce o zamanın valisi Hamdi Ömeroğlu tarafından kurulan gece gündüz çalışan vali Ertuğrul Ünlüer tarafından da büyük bir tekamüle ulaşan Samsun Fuarı bu yıl en büyük artışı göstermiş, 19.gününde ziyaretçi adeti 427 bine ulaşmıştır. Bu artış geçen yıla nazaran %12’yi aşmıştır.
Samsun fuarında pavyonlar, eğlence yerleri, modern dinlenme yerleri vardır. Kendisi ile konuştuğumuz fuar müdürlüğü fuarda bir festivalin düşünülmediğini, bu yıl sirkin gelmeyeceğini açıklamıştır.
Öğretmen Tayinleri
İlçemize yapılan öğretmen tayinlerini öğrendikçe bildirmeye devam edeceğiz. Bilhassa mesleğe yeni atanmış öğretmenlerimiz gazetemizin kendi tayinlerini yazan sayılarını saklamaları halinde ileride kendilerinin en kıymetli hatıralarını da saklamış olacaklardır.
Gölköyüne: Ankara’dan Neriman Narban, Çekmeden’e: Mestan Engin, A. Narlı’ya: Semiha Durmaz atanmışlardır. Başarılar dileriz.
Şoförler Orman İhtilafı İçin İncelemeler Yapılıyor
İlçemiz şoförlerinin orman ihtilafı için ilçemize bir heyet gelmiştir. Gelen heyet orman yollarını incelemiş bu arada civar ilçelerin orman yolları ile fiyatları arasında kıyaslamalar yapmaya gitmişlerdir.
Ekibin tetkiki Vezirköprü şoförlerinin iddialarını teyid ederse, fiyatların yükseltilmesi yoluna gidileceği bildirilmektedir.
Şoförler ormana girmişler şayet nakliye fiyatlarında artırma yapılırsa, paralarını yeni fiyatlar üzerinden alacakları öğrenilmiştir.
Tanrıverdi Birinci Oldu
Çorum’da yapılan Kur’an-ı Kerim okuma müsabakasında on ilin hafızları arasında Vezirköprü’lü Halit Tanrıverdi birinci olmuştur.
İkinciliği ise Havza’da görevli başka bir Vezirköprü’lü imam kazanmıştır.
Vezirköprü Panayırında Adam Bıçaklayan Kargı’da Yakalandı
1966 yılının panayırında ilçemizde manifaturacı Mehmet İlhan’ı evine giderken bıçaklamaktan sanık N.’nin arkadaşı S. O zaman yakalanmış. N. İse ortadan kaybolmuştur.
İlgili makamlardan öğrendiğimize göre: N. İçin iki buçuk yıldır arama devam ederken karısı da gazetelere bulunması için ilan vermişti.
Kamyon Kamyon Hayvan Çalıp Satanlar Bursa’da Yakalandı
Köylerde geniş çapta öküz, inek hırsızları türemiş, kamyon kamyon çalınan mallar büyükşehirlere satılmaya başlanmıştır.
Bunlardan bir kısmını Bursa’da kesilirken bir polis hafiyesi gibi peşinden gidip yakalayan Darıçaylı Rıza Akçay Bursa’da malları kesilmiş olarak bulmuştur.
Çok fakir bir ihtiyar kadının dört ineği de Vezirköprü Belediyesi’nin resmi mezbahasında kesilmiş olarak ele geçmiştir. (Geniş yazı gelecek sayımızda)
PTT başmüdürlüğünden ilgilenmez!
Telefon Değil Baş Belası
Telefon değil milli işkence bu… Ararsınız Havza’yı Samsun’u en yakın yerleri konuşabilmeniz için günler kafi gelmez.
Cevap verirler şu zaman kuranportör teşkilatı yapılacak diye… Zamanla bu sözün YALAN olduğu meydana çıkar.
Vezirköprü çift hatta çalışırken birini toparlarlar bu idaredeki idaresizliğin en açık örneğidir.
Samsun’da Lisesiz İlçe Kalmayacak Tabi Vezirköprü Hariç!…
Samsun iline bağlı sekiz ilçeden Terme, Çarşamba, Havza’da açılan liselerden sonra bilindiği gibi Bafra ilçesinde eskiden beri Kız Sanat Enstitüsü ve bu lise bulunmakta, ikinci bir ortaokulun açılması çalışmalarına da başlanmış bulunmaktadır.
8604 nüfuslu Terme’de lise kazandıktan sonra 2600 nüfuslu Kavak, 9800 nüfuslu Vezirköprü, bir de Alaçam’da ortaokul üstü okul bulunmayan Samsun ilçeleri olarak boynu bükük kalmışlardır.

Share
136 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?