logo

20 yıl önce Vezirköprü

20 yıl önce Vezirköprü

24 Aralık 1995 Pazar

Seçim ve Yeni iktidar

ANAP   CHP    DSP    DYP    İP    MHP    RP    YDH    HADEP
8394    3533    4353   11554   199  5719  10611   184        502

İlçemizin 54.207 seçmeni vardı. Bunlar 254 sandıkta oy kullanabilecekti. Tüm Samsun’da ise 2931 sandıkta 710.280 seçmen’in oy kullanma hakkı vardır Akşam 17’de açılan sandıklardan sonuçlar saat 20.0’den sonra gelmeye başladı.
Vezirköprü’de seçim, seçim kurulu başkanı ZEYNEP SUNAY AKSOY tarafından yönetildi. VATANDAŞ’ın şu sayısı pazartesi günü basıldı. Seçimi, kim kazanırsa kazansın; yeni bir hükümet ve yeni bir iktidar oluşacak.
İstanbul ve Samsun’daki Vezirköprülülerin Geceleri görkemli oldu, davetiyeler kapış kapış gitti…
Samsun Gecesi Derneği 145 Milyon Kazandırdı
Geçtiğimiz Cumartesi, hem istanbul’da hem de Samsun’da Vezirköprüler’in sesleri ve geceleri vardı. İstanbul’daki gece, Yenikapı’da Yakamoz’da yapıldı. Rahmetli Bedrettin Cömert’in kardeşi General Faruk Cömert, Vali Yardımcısı İbrahim Turan, Mühendis Fabrikatör Ahmet Günel, bir zamanlar Vezirköprü’de sağlık yönünden hizmetleri bulunan Dr. Demirali, İsmail Gönülay gecede dikkati çekiyorlardı. Açık artırma, tombala yapılmayan gece, derneğe yaklaşık 60 milyon bıraktı. Geceyi Zafer Önal, Metin Ergül (ithal aday değil) düzenlemişlerdi.
Protez Ayak için Yardımlar 28 Milyona Yaklaştı
Bir hastalığı nedeniyle ayağı kesilen; iki ayağı birden sakat; 350 lira haftalıkla tenekeci yanında çalışan HASAN UYANIK için açtığımız kampanya’ya yardımlar sürüyor. Kampanyamız, talihsiz gence protez ayak alacak meblağ olan 40 milyon lira toplayıncaya kadar sürecek. Fazla olursa mübarek aylarda bu yoksul insana harçlık olur. Tüm hayırsevenlere ve Vakıflar Bankası Sn. İsmet Önal ile İş Bankası Müdürü Sn. Kasım Kayan’a bu hayırlı işte bize yardımcı oldukları için teşekkür ederiz.
ORÜS Şirketi Seçimden Sonra Ankara’da
Devletin 400 milyar lira taban fiyat beklediği ORÜS Vezirköprü İşletmesinin ilk ihalesi, 165 milyar veren YILDIZ KİMYA’da kalmıştı. Ancak Özelleştirme idaresi seçimden sonra karar değerlendirmesi yapacağını söylemişti. İlgililer, fabrikanın satış pazarlığının 27 Aralık 1995 Çarsamba günü saat 11.30’da yapılacağından, ihaleye girenleri o gün için tekrar çağırdı
İdam Cezası Neden indirildi?..
Önceki sayımızda, babasını öldürmekten sanık S.A Ağır Ceza Mahkemesindeki cezası; yanlışlıkla (idam cezası uygulamada olmadığı için, ömür boyu hapisliğe çevrildi) şeklinde yazılmıştı. Oysa mahkeme, S.A önce idam cezası vermiş, suçunu itiraf etmesi ve mahkemedeki iyi hali nedeniyle 30 yıla düşürülmüştür.

Share
1086 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

Anı İnceleme Araştırma
KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

Anı İnceleme Araştırma
YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

Anı İnceleme Araştırma
SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI