logo

2017 sonunda Güzel Yazı..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bir yılın daha sonuna geldik.

İsterdik ki, 2018’e ait müjdeler ve 2017 yılının uğurlanmasına ilişkin güzel haberler yazılar yazabilseydik.

Her ne kadar Başkan Edis, 2018 yılında Soğuk Hava Deposu ve Hal yapımı olsun, yıllardır beklenen yol ve hastane işlerinin tamamlanması için çalışmalardan bahsetse de, biliyoruz ki, Vezirköprü’de yaşayanlar artık bu sözlere inanmıyor.

İlçede Huzurevi gibi 5 yıldır başladığı şekilde duran ve bir adım bile atılmayan bina enkazı dururken, ‘projesi bitti, ihalesi yapılacak’ denen YOL’un genişleme imkanı olan kısımlarına duvar örülürken, gelip geçerken aynı zamanda başlayan Havza Devlet Hastanesi’ni görüp, 12 tır malzemesi sökülüp götürülürken seyredilen hastane inşaatı olan heybetiyle vicdanları yaralarken güzel yazı yazma imkanı bulamıyoruz.

Samsun’a bağlı olmanın tüm sıkıntısını en ücra noktasına kadar hisseden Vezirköprü uzunca zamandır istihdam yaratacak ufacık bir yatırım alamazken, Organize Sanayi olsa bile dışarıdan yatırımcı gelmeyeceğine herkes inanırken, GÖÇ halen olanca hızıyla devam ederken, isimleri mahalle olsa da köylerimizde genç nüfus kalmazken, vatandaşlar banka uyruklarında borç ödemek için sıralar oluştururken insanın içinden güzel yazı yazmak gelir mi?

Ne sınavların neden Vezirköprü’de yapılamadığına ilişkin, ne TREN YOLU için bir toplantı bile yapılamadığı vatandaşlara açıklanamazken, ne Kunduz’un %60’ının Osmancık’a verilmesi gibi elimizden gidenlere ses çıkaran yetkililer bulamazken Vezirköprü’nün geleceğine ilişkin umuttan bahsedilebilir mi?

Vezirköprü’den yolu olan komşu ilçeleri Havza ve Durağan’a gitmek bu kadar zorken, bitişiğindeki Bafra, Alaçam ve Merzifon’a ulaşmak için kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalırken, Türkiye’de belki de tek uygulama olarak Merzifon’a Vezirköprü’den aktarmasız yolculuk yapma imkanı yokken, Samsun’da Vezirköprü’nün yarısı kadar nüfusu olmayan yerlere köprüler yapılıp, 35-40 yıldır Kuruçay Mahallesi’nin ilçeye bağlanmasını, Alaçam’a ve Durağan’ın köylerine yol imkanı sağlayacak bir KÖPRÜ yapılamazken ilçemizin gelişeceğini anlatsak inandırıcı olur mu?

Yine de içimizi karartmamak gerek.

Geçtiğimiz hafta İsmail Karadaş’ın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’na yeniden aday olmayacağını, genç Orhan Şahin’i destekleyeceğini söylerken “gençlere yol açmak gerek” sözü belki de bu karanlık tünelin ucundan görünen küçük ışıktır.

Belki bundan sonra ufku açık gençler iş başına gelerek ilçe için önemli adımları atacak kararlar almak için cesaret gösterebilirler.

Tüm yaşadıklarımıza rağmen gelecek için umudu kaybetmemek gerek.

Mutlu yıllar..

Share
1606 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

#

2017 sonunda Güzel Yazı..” için 1 yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...