logo

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99.Yılı Törenlerle Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99.Yılı Törenlerle Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99.Yılı
düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını ilan ettği 23 Nisan 1920 yılının 99. yıldönümü nedeniyle etkinlikler düzenlendi.
Atatürk aynı zamanda 23 Nisan’ı dünyanın tek çocuk bayramı olarak ilan etmişti.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ilk etkinliği, Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan tarafından gerçekleştirilen çelenk sunumunun ardında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla buradaki etkinlik sona erdi.

23 Nisan kutlamalarında çelenk sunumu sonrası Vezirköprü Belediyesine geçen protokol burada Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis’in misafiri oldu.
Burada bir günlüğüne başkanlık koltuğuna oturması için Cumhuriyet Ortaokulu 5-A sınıfı öğrencisi Naz Keskin’i görevlendirildi.
Başkanlık makamına oturmasının ardından kısa bir konuşma yapan Keskin; “Öncelikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e biz çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı takdim ettiği için çok, ayrıca sizlere de okulum, arkadaşlarım adına bu koltuğa oturmama izin verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Öncelikle Vezirköprü Belediye Başkanı olarak, ulusumuzun ve tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram’ını kutluyorum.” Dedi.

Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ise; “Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Siz yarın bu memleketin yöneticileri, idarecileri ve bu ülkenin yönetenleri olacaksınız. İnşallah bu ulusal bayramları koruyarak Cumhuriyet’i muhafaza edeceksiniz. Sizlere başarılar diliyorum.” Seklinde konuştu.
Naz Keskin; “Ben çevre düzenlenmesi ile okullarımızla daha fazla ilgilenilmesini istiyorum. Okulumuzun arka bahçesinin zemini düzgün ve düzenli değil. Bu da okulumuzun sportif başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumun önüne geçmek için zeminin düzeltilmesini parke yapılmasını istiyorum. Ayrıca teneffüslerde oturmak için banklar yapılırsa çok memnun oluruz.”ifadelerine yer verdi.

Başkanlık makamındaki program Cumhuriyet Ortaokulu’nda gerçekleştirilen programla devam etti.
Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Ortaokulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Kamil Aygün’ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.
Aygün; “Bu güzel ve anlamlı günde bu dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı gününde sizi tüm duygularımla selamlıyor, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.” dedi.
Bugün bayram sevinin ve övünün diyerek sözlerini sürdüren Aygün; “Bunu doyasıya yaşayın. Ama bunu yaparken de ülkemizin Kurtuluş mücadelesini nasıl kazandığını ve bugünün nasıl bayram ilan edildiğini asla unutmayın.
Osmanlı Devletinin kaybettiği toprakları geri almak için girdiği Birinci Dünya Savaşı’nı kaybetmesinin arkasından kara günler başladı. Ülkemiz işgal edildi. Böyle herşeyin bittiğine inanıldığı bir dönemde Mustafa Kemal karanlığın içinden bir güneş gibi doğdu, Samsun’a çıktı. Genelgeler, kongreler sonrasında 23 Nisan 1920’de Türk tarihinde millet egemenliğini bir damga gibi mühürledi. TBMM açıldı ve 2000 yıllık Türk tarihinde ilk kez ülke yönetimi kişisel egemenlikten halka verildi. Bu şüphesiz bir devrimdi.
TBMM’nin açılarak, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” cümlesini zihinlerde yankılanmaya başladığı dönemlerde meclis 3 yıl, 3 ay ve 3 haftalık süreçte çok ama çok önemli çalışmalar yaptı. TBMM başkanı Mustafa Kemal’in önderliğinde düzenli ordu kuruldu ve düşman yurttan atıldı. Sonrasında 27 Mayıs 1935 gününden bu yana “23 Nisan” çocuk bayramı olarak kutlanmaya başladı. 1979 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü olan UNESCO’nun dünyada “Çocuk Yılı” ilan etmesiyle çocuk bayramı ülkemiz sınırlarını aşmış tüm dünya çocuklarının katılımı ile kutlanan bir çocuk bayramına dönüşmüştür.
Şimdi bize düşen içimizdeki coşkuyu asla kaybetmeden ailemize, öğretmenlerinize, ülkemize, milletimize faydalı olmaktır. Bu cennet vatanın her köşesini sevgiyle kucaklamak, ulu önder Atatürk’ün emanet ettiği değerleri ileriye taşımaktır. Derslerimize daha çok çalışmak, küçüklerimize sevgi, büyüklerimize saygıyı ihmal etmemektir. Temel hedef iyi insan olmaktır. Bu potansiyeli hepimizin o heyecanla çarpan kalplerinizde ve pırıl pırıl gözlerinizde görebiliyorum. Bugünün küçükleri olabilirsiniz ama siz yarının büyüklerisiniz. Geleceğin aydınlık Türkiye’sinin göz bebeklerisiniz. Size güvenimiz tam.” ifadelerine yer verdi. Hemen ardından da İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan bir konuşma gerçekleştirdi.
Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, oratoryo ve Halk oyunları gösterisinin sergilendi.
Gösteriler sonrası çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri takdim edildi.

Törende; İlkokullar arası resim yarışmalarında birinci olan Zeki Cevher İlkokulu öğrencisi Zeynep Nihan İlhan’a ve Ortaokular arası şiir yarışmasında birinci olan Karkucak Ortaokulu öğrencisi Eren Aktaş’a İlçe Kaymakamı Kudret Kurnaz tarafından, İlkokullar arası resim yarışmalarınnda ikinci olan Samukalan İlkokulundan Aslı Akdoğan ve Ortaokullar arası şiir yarışmasında ikinci olan Yağınözü Ortaokulundan Hakkı İnce’ye Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından ve son olarak İlkokullar arası resim yarışmasında üçüncü olan Narlısaray İlkokulundan Emine Tuğçe Akça’ya ve Ortaokullar arası şiir yarışmasında üçüncü olan Atatürk Ortaokulundan Nurdeniz Bedük’ün ödüllerini ise Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Çakmak verdi.
Ödül töreni sonrası düzenlenen oratoryo gösterisi ve Halk oyunları gösterisiyle program son buldu.

Share
185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?