logo

24 Kasım Öğretmenler Günü Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle geçtiğimiz hafta Çarşamba günü tüm yurtta olduğu gibi yağan yağmura rağmen çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören programı İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özata’nın Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla devam etti.

Çelenk sunma töreni sonrası program Belediye Kültür Merkezi konferans salonunda sürdü.

Beşpınar İlkokulu İngilizce Öğretmeni Fadime Şanlı’nın yönetimiyle gerçekleştirilen Saygı duruşu ve okunan İstiklâl Marşı’nın ardından program Yatılı İlköğretim Bölge okulu müdürü Bünyamin Kıvrak’ın konuşmasıyla devam etti.

Duygusal anlar yaşadı.
Konuşmaya başladığı sırada duygusal anlar yaşayarak gözyaşlarına hakim olamayan Bünyamin Kıvrak; “Mezuniyetimizden itibaren ülkemizin en ücra köşelerine vatan aşkıyla koşan neferleriz. Gün gelir haritada yerini gösteremeyeceğimiz, küçücük dağ köylerinde birkaç gülen yüzle beraber kardan ıslanmış bir çift ayağı sobada ısıtır, sonra başlarız güne, Gün olur Mehmet emminin hasta ineğine veteriner oluruz. Köyün bilge insanıyızdır, insanları uzlaştırır barıştırırız.” İfadelerine yer verdi.

Biz öğretmeniz diyerek sözlerini sürdüren Kıvrak; “Bazen bilinmedik puslarda şehit düşer, Aybüke Yalçın oluruz. Biz öğretmeniz, bilimiz biz. Aziz Sancarlar ilk buluşlarını ilk önce bizim için yapar. Mehmet Akifler ilk şiirini bize okur. Biz yüreklendiririz her birini. Öğrencilerimiz en yüce uçurtmalarını bizim için yapar. Uçarız birlikte engin gökyüzüne…
Biz Öğretmeniz, sabırdır adımız bizim. Birinci sınıftan aldığımız, sümüğünü sildiğimiz öğrencimizi, ömrümüz yettiğince izler, onun başarılarıyla sevinir, üzüntüleriyle yeriniriz. Biz Öğretmeniz, Adımız vatandır bizim. Gün gelir cepheden cepheye koşar Mustafa Kemal oluruz.
Biz öğretmeniz. Adımız onurdur bizim, özgürlüktür. Madem ki Cumhuriyet bizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller istiyor, öyleyse öyle bir ülke yaratır, biz de Mustafa Kemal Atatürk oluruz. Çünkü biz öğretmeniz, çünkü adımız Türkiye’dir bizim. Vatanın her köşesinde biz varız.

Sadece 24 Kasımlar değil, her gün öğretmenler günüdür bize. Çünkü biz bu ülkenin taşına toprağına aşığız, her gün aşkla doğarız. Sığmayız bir 24 Kasım gününe, Her gün öğretmenler günüdür bize, gelin, uzatın başınızı sınıfımıza, ne Ahmetler, ne Ayşeler gözlerindeki ışıltısıyla her gün yeni bir Türkiye olurlar. Sadece bize inanır sadece bize güvenir. Bizimle aydınlanır yüzleri. Fatihin yanında Akşemsettin, Mustafa Kemalin yanında Şemsi Efendiyiz biz. Çünkü biz Öğretmeniz. “ şeklinde konuştu.
Ardından günün anlam ve önemini belirten bir başka konuşmayı ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özata gerçekleştirdi.
Özata, “24 Kasım, Millet Mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde “Başöğretmen” sıfatı alması vesilesiyle, 1981 yılından beri ülkemizde “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli mesleğidir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Bir öğretmenin en önemli özelliği, sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur.
Sevgi dolu bir öğretmen, ışık demektir. O, yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır; öğretmen.” İfadelerine yer verdi.

Programın son konuşmasını yapan Kaymakam Halid Yıldız ise eğitimin geldiği son nokta hakkında bilgilendirmede bulundu.

Konuşmaların ardından program hazırlanan “Cumhuriyet döneminde ilk öğretmenler” adlı sinevizyon gösterisiyle devam etti.
Okunan şiirlerin ardından öğretmenler orkestrasının sahne aldığı program, çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerin takdim edilmesi ve VEGED ekibinin sunduğu halk oyunları gösterisiyle son buldu.

Aynı gün akşam saatlerinde Belediye Kültür Merkezi’nde devam eden etkinlikler, davetlilere yapılan çeşitli ikramlar ve Vezirköprü Türk Halk Müziği Polifonik Korosu tarafından sunulan müzik gösterileriyle son buldu.

Share
13 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?