logo

27 Kasım 1966 – 50 Yıl Önce

27 Kasım 1966 – 50 Yıl Önce

Yapmakta olduğumuz BU BÖLGENİN ALBÜMÜ eserinin çalışmaları, tam baskı sırasında geldiği bir zamanda Vezirköprü elektrik idaresinin anlayışından ileri gelen (tahdit) fırtınası bizi şaşkına çevirdi.

Yaptığımız bölge turlarında sayısız teşekküller yanında belediyelerin gösterdikleri anlayış bize şevk vermiş Vezirköprü belediyesinden bunun en az yüz misli anlayışla karşılayacağımızı ümit etmiştik. Bölgeyi kaynaştıracak eser Vezirköprü’den çıkacak hiç değilse memleketin adının duyulmasını sağlayacaktı.

Fakat şimdiye kadar, serbest çalıştığımız elektrik pek az saate indirilmişti. Sık sık hat değiştirmeler çoğu günler bizi tamamen elektriksiz bırakmaktadır. Esasen eğer bir meşgul olan çıkar da Vezirköprü’ye Hidro-elektrik bağlattırılırsa Vezirköprü’de hiç olmazsa Havza-Boyabat gibi hakkı aranan ilçe niteliği kazanırsa Hidro-Elektrik için bütün hatlar ve direkler değişecektir. Bugün yapılan boşuna masraftır.

Mümkün olsa da sayın belediyecilerimize civar ilçelerin belediyelerinin gazetelerle matbaalarla uğraşmak yerine nelerle meşgul olduklarını göterbilseydik.

İşte Havza, İşte Boyabat, İşte Fatsa derdik.

…ve gösteride bu kabil çalışmaları şu memlekette bir şeyler kazandıranları onu da biz alkışlayalım. Hangi partiye mensup olursa olsun!..

FATSA’lılar Başbakandan Ziraat Okulu İçin Havaalanında Söz Aldı.

Samsun(özel) Fatsa’ya ziraat okulu yaptırmak için kurulmuş FATSA’nın ileri gelenlerden müteşekkil komite A.P kongresi için Samsun’a gelen başbakan Demirel’den Samsun havaalanında şeref salonunda söz almışlardır.

Bugünün Demokrasisinin Kurbanı

Yukarıda köyleriyle birlikte 70 bin insanı barındıran Vezirköprü’yü görmektesiniz.

En ufak hükümet hizmetlerinin girmediği bu şehirde belediye de su ve elektrik temizlik gibi en tabii insan ihtiyaçlarını esirger buradan sanayi kurup bu yönde çalışmak belediyemizin gözünde hırsızlıktan daha ayıp ve daha günahtır. İş isteyen insan bu yüzden iş bulmaz bir kısım memurluklar içinde seçimlerde oy verip bu yönde çalışanlar kayrılır diğerleri hava alır. Bunun adı bu günün demokrasisidir.

Salgın Devam Ediyor Sarılık Hastalığı Şimdi De Adatepe Köyünde Görüldü.

Vezirköprü köylerinde salgın halinde görülen ve kızılcaören köyünde üç kişinin ölümüne sebep olan sırılık hastalığı şimdi de Başalan köyünde görülmüştür. Adatepe’ye doktor gitmiştir.

Notlar

70 Bin insanın Garip Talihi

Şehirlerarasında gerek inkişaf ettirme gerekse yatırımlar da yapılan adaletsizlik memleketteki sosyal adaletsizliğin yatağı olmaktadır. Bir memlekette komünizm denen afetin girmesi tehlikesini yaratmaz mı?

Şehirlerarasında dengesizlik nedir? Mesela İstanbul’daki 70 bin kişi Samsun’dan çok daha şanslılar. Samsun’daki 70 bin insanda Vezirköprü ile kıyaslanamayacak kadar büyük şansa sahiptir.

Görürsünüz: bütün vergilerde, askerlikte ve her türlü vatan ve millet hizmeti istemede ki şartları ile İstanbullu vatandaşlarımızın nasıl farkı yoksa gene Samsun’daki 70 bin insanla Vezirköprü’deki 70 bin insan içinde ufak istisnai muameleye tabii olmaksızın fark görülmez. Fakat büyük fark yani madalyonun diğer yüzü için aynı değildir. Mesela devlet hizmetlerini seneler senesi bir türlü Vezirköprü gibi 70 bin insanın istifadesine götürdüğü görülemez. Yatırımlar hep büyük şehirlerin hakkıdır. Plan gereğince Samsun’a, bu yıl; hayvan sağlık kolejinden tutunuzda siraat okuluna, sayısız ortaokuluna kadar getirilmiştir. Gene sammsun’da sayılamayacak kadar doktor oradaki 70-80 bin kişinin hizmetindedir.

Share
620 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
Üç Çocuklu bir Baba kudurarak öldü

Üç Çocuklu bir Baba kudurarak öldü

Anı İnceleme Araştırma
SEÇİM SUYU ISINDI!..

SEÇİM SUYU ISINDI!..

Anı İnceleme Araştırma
Pancar ekimi yüzde 25 arttı

Pancar ekimi yüzde 25 arttı

Anı İnceleme Araştırma
PANCARIN HAKKI VERİLMİYOR

PANCARIN HAKKI VERİLMİYOR