logo

29 Ekim’de Büyük Coşku İlk Tören Kaymakamlık Makamından

29 Ekim’de Büyük Coşku İlk Tören Kaymakamlık Makamından

Cumhuriyetimizin 95.kuruluş yıldönümü kapsamında her yıl olduğu gibi bu yılda resmi törenle başladı. Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri İlçe Stadında Pazartesi günü Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Köprülü Mehmet Paşa Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Yücel Zahireci tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Zahireci; “Birinci dünya savaşında ağır yenilgi alan Osmanlı Devleti İtilaf devletleri ile imzaladığı Mondros Mütarekesiyle bağımsız bir devletin sahibi olması gereken bütün özelliklerini yitirmiş ve işgallere açık hale gelmiştir. Mondros Mütarekesinden sonra emperyalist batılı devletler Türk’ün kanlarıyla sulayarak vatan haline getirdiği Anadolu’yu dört bir taraftan işgale başlamıştır. Bu elim ortamda Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu İstiklal Meşalesi, esaret altına girmek yerine ölmeyi tercih edecek kadar bağımsızlığına düşkün olan Türk halkının desteği ile Erzurum ve Sivas’ta büyümüş, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da, kor ateş olmuş düşmanın üzerine yağmur gibi yağmıştır. Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği bu başarı 29 Ekim 1923’te taçlandırılmıştır. 29 Ekim, bir milletin nice karanlık günlerinin ardından şan ve şerefle yeni güne uyandığı, bir milletin yeniden kendini bulduğu, bir ve diri olmanın tadına vardığı gündür. 29 Ekim Cumhurun “Egemenlik Benim Vazgeçilmezimdir.” dediği gündür, işte bunun içindir ki bugün nice çilelerden ve fedakarlıklardan sonra bayramı en çok hak eden cumhurun, halkın, milletimizin bayramıdır. Cumhuriyet, sadece bir yönetim şekli değildir; cumhuriyet bir milleti dağınıklıktan, ümitsizlikten, karamsarlıktan, itilmişlikten, hor görülmekten kurtarıp ona millet olma şuurunu vermektir. Ben, sen, o demeyi bırakıp hep birlikte “Biz” demektir cumhuriyet. Küçük farklılıklardan bile ayrılmanın, farklılaşmanın, ayrımcılığın ve sonunda da düşmanlığın yerine; gökkuşağı gibi farklılıklardan zenginlik çıkarıp birleşmenin, paylaşmanın, barışın tadını doyumsuzca çıkarmanın adıdır cumhuriyet. Cumhuriyet hayatın her safhasında kardeşliği hakim kılmaktır.  Bunu yapmak için muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda fazlasıyla mevcuttur.” Şeklinde konuştu.

İlçe Kaymakamı Kudret Kurnaz ise; “Bugün Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim en büyük eserim” diyerek nitelendirdiği Cumhuriyet’imizin ilanının 95.yılını sizlerle birlikte kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milletimizin var olma savaşı olan Milli Mücadeleyi başlatmış; 29 Ekim 1923’te “Türk Milletinin karakterine ve adaletine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.” diyerek cumhuriyeti ilan etmiştir. Ve cumhuriyet yeniden dirilişimizin simgesi olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hakimiyet kayıtsız, şartsız milletindir.” Sözüyle ifade ettiği gibi, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, üstün irade ve yönetim yetkisinin sahibi millet olmuştur. Cumhuriyet, ülkemiz için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda devlet ve toplum hayatımızı kökten değiştiren tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma projesidir.

Cumhuriyet milli iradeyi temsil etme esasına dayanan, kişilerin kendi temsilcilerini özgür iradeleriyle serbestçe seçebildiği, istişareye dayalı yönetim biçimidir. Cumhuriyet, demokrasiyi geliştiren en ideal sistemdir. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvencede olabilir. Cumhuriyetin en büyük erdemi, bireyi yurttaş konumuna yükselmesidir. Cumhuriyetle birlikte toplumun bireyleri tebaa olmaktan kurtulmuş, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşlar haline gelmiş, devletin ve vatanın tek gerçek sahibi olmuştur. 95 yıl önce atalarımız canlarını feda ederek bizlere bu günleri armağan etmiştir. Bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev de; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını korumak ve yaşatmak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. Dedi.

Share
904 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?