logo

30 Ağustos 1922. Kurtuluş Savaşı’nın cephe mücadelesinin sonu: Büyük Zafer 100. Yılında..

30 Ağustos 1922. Kurtuluş Savaşı’nın cephe mücadelesinin sonu: Büyük Zafer 100. Yılında..

Türkiye’nin 7 düvele açtığı mücadelenin son cephe savaşı olan Büyük Taaruz’un kazanıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Türkiye’nin esaretten kurtularak Cumhuriyet Rejimi’ne kavuşmasının, yıkılmış, perişan olmuş bir viraneden, düşman postalları altında inleyen bir halktan çağdaş bir yaşama kavuşmasındaki en önemli taşlarından biri olan 30 Ağustos Büyük Taarruzunun 100. Yıldönümü Vezirköprü’de de kutlandı.

Kurtuluş Mücadelesinin Zafer Bayramı olarak kutlanan 30 Ağustos’un 100 yıldönümü nedeniyle Vezirköprü’de Saat 10:00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törenler Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Jandarma Astsubay Çavuş Muzaffer Tekiş, “Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan bu zafer, sadece vatan topraklarının düşman işgalinden kurtulmasını sağlamamış, Anadolu’nun Türk yurdu olduğu tescillenerek büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş süreci temelleri atılmıştır.” dedi.
Bu eşsiz zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderlik ve komutanlık dehası ile ordu – millet bütünlüğü içerisinde kazanılmıştır’ diyrek sözlerini sürdüren Tekiş; “Bu topraklarda hür ve kendi bayrağımız altında yaşamamızı kanları ve canları pahasına sağlayan, 30 Ağustos Zaferini bizlere armağan eden başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmanın sonrasında Atatürk Ortaokulu öğrencisi Fatmanur Dursun şiir okudu. Kutlama programı günün anısına çekilen fotoğraf ile son buldu.
Programa protokolün yanı sıra Vezirköprü Jandarma Merkez Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Serkan Uysal, İlçe Emniyet Müdürü Rıdvan Koç, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Share
285 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?