logo

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıldönümü

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıldönümü

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yapılan Başkumandanlık Meydan Muharebesinin kazanıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın sona erdiği tarih olan 30 Ağustos 1922’nin üzerinden tam 95 yıl geçmiş. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yapılan Başkumandanlık Meydan Muharebesinin kazanıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın sona erdiği tarih olan 30 Ağustos 1922’nin üzerinden tam 95 yıl geçmiş. Ulu önder Atatürk ve silah arkadaşlarını anmak için düzenlenen törenler İlçemizde de yapıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı için ilçemizde kutlamalar yapıldı.

Zafer Bayramının kutlamaları saat 9.30’da Kaymakamlık makamında protokolün kabulü ile başladı. Ardından Atatürk Anıtına Kaymakamlık ve Belediye tarafından çelenk sunuldu.

Burada günün anlam ve önemini belirten konuşmayı J.Ast.Çvş. Mehmet Sükun yaptı. Sükun:

– 1.Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla, vatanımız işgal altında tutulmak ve insanlarımız da esaret altında bulundurulmak isteniyordu. Ancak Atatürk’ün önderliğinde Türk Milletinin verdiği bağımsızlık mücadelesini yüz binlerce şehit kazanmıştır.  23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, ordumuz savunma durumundan taarruz durumuna geçmiştir. Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu 26 Ağustos 1922 tarihinde düşmana saldırmış, bir saatte düşman mevzileri ele geçirilmiştir. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alınmış, sağ kalanlar ise esir alınmıştır.  Ordumuzun bu onurlu zaferini her yıl 30 Ağustos günü kutlamaktayız. Bu kutlamalarda Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını sürdürebilmesi için var gücümüzle çalışacağımızı ifade ediyoruz. Diyerek 30 Ağustos’a nasıl gelindiğini özetledi.

Daha sonra Köprülüler Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Akif Özata ‘30 Ağustos Zafer Türküsü’ adlı şiiri okudu.

30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili program bu şekilde sona erdi.

Share
1494 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?