logo

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98.Yıldönümü Programla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98.Yıldönümü Programla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98.Yıldönümü Koronavirüs önlemleri nedeniyle düzenlenen mesafeli bir programla kutlandı.

Cumhuriyet meydanında Vezirköprü Kaymakam vekili olarak bulunan Havza Kaymakamı Metin Yılmaz ve Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından çelenklerin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı ile devam eden program, Vezirköprü İlçe Jandarma Astsubay Çavuş Furkan Demirci tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Demirci konuşmasında; “98.yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur.

Bu zafer, bütün otoriterlerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği, Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Anadolu’da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır.

Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında, Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir.

Anadolu halkı tek bir yumruk olarak dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakârlıklarla verdiği Kurtuluş Savaşı, bu savaş sonrası en son Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır.

19 Mayıs 1919’da başlatılan Kurtuluş Savaşı’yla, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekâta gelmiştir.

“Ya İstiklâl Ya Ölüm” parolası ile başlayan büyük zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin ulusça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır.” İfadelerine yer verdi.

Cumhuriyet Meydanındaki törenin sona ermesinin ardından protokol üyeleri, Karlık Mezarlığı’nda bulunan şehitler Mehmet Okutan ve Mehmet Muştalı’nın mezarları başında dua ederek çiçek bıraktıktan sonra program son buldu. Programa; Vezirköprü Kaymakam vekili ve Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Vezirköprü İlçe Jandarma Astsubay Çavuş Furkan Demirci, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şafi Çakto ve protokol üyeleri katıldı.

Share
395 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?