logo

30 Ağustos Zafer Bayramının 99.Yılı Düzenlenen Programla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramının 99.Yılı Düzenlenen Programla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99.yıldönümü düzenlenen programla kutlandı.

30 Ağustos 1922 yılında Dumlupınar’da Mustafa Kemal ATATÜRK’ün başkomutanlığında gerçekleştirilen ve zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u’un 99.yılında ilçemizde düzenlenen program ilçemiz Kaymakamlık makamında Kaymakam Kudret Kurnaz’ın tebrikleri kabulüyle başladı.

Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı’na Kaymakam Kudret Kurnaz ve Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından çelenklerin sunulması sonrası İstiklal Marşı okundu.

Okunan İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Kıdemli Astsubay Çavuş Furkan Kılıç yaptı.

Kılıç yaptığı konuşmada; “99.ncu yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu zafer, bütün otoriterlerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği, Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Anadolu’da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır.
Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında, Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir.
1900’lü yılların başlarında meydana gelen büyük devletler arasındaki çıkar çatışmaları, dünyada gelişen fikir akımları,sanayileşme gibi gelişmeler sonucunda birinci dünya savaşı sonunda, müttefiklerin aldığı ağır yenilgiler sonucu Mondros Mütarekesi imzalanmış, imzalanan antlaşma ile bin yıldır üzerinde kan dökülerek, can vererek yurt edindiğimiz Anadolu toprakları o dönemin büyük devlet ve onların maşaları tarafından işgal edilmiş, ayrıca tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr Antlaşması da ulusumuza dayatılmıştır.
İşgal güçleri girdikleri her yerde adeta tarihi kinleri kusarcasına kadınımıza, yaşlılara, çocuklarımıza, dünyada eşine az rastlanır işkence, zulüm ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine umutsuz görünen, üzerinde karabulutların dolaştığı bir ortamda, Mustafa Kemal ve onun dava arkadaşları, bağımsızlık meşalesini yakarak, “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır.
Bu bağımsızlık ve aydınlık mücadelesinin ilk hedefi, son nefesine kadar, düşmanı güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Süregelen savaşların sonuncusu olan Sakarya Meydan Muharebesi’de hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuzu, milletimizin istiklali uğruna, kanının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır.
İşte kazanılan zaferi muhteşem kılan unsur, harbin; kadın, çocuk, yaşlı demeden, milletçe, topyekün bir savaş olarak icra edilmiş olmasıdır. Türk ulusu, bu meydandan da Ulu Önder’inin liderliğinde, alnının akıyla çıkmayı başarmıştır.
Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zaferin, çok önemli siyasi ve askeri sonuçları olmuştur ve bu sonuçların günümüze de yansımakta olduğu gözlenmektedir. Bu zaferle, Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe, Türk’ün istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askeriyle değil, milletiyle topyekün olarak savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır.
“Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin ulusça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır.” İfadelerine yer verdi.

Konuşma sonrasında Mustafa Tunç Ortaokulu öğrencilerinden Cemile Nur Meral’in okuduğu “Akdeniz’e Doğru” şiirin ardından program son buldu.

Share
8 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?