logo

30 Ağustos Zaferi 97.Yıldönümünde Anıldı

30 Ağustos Zaferi 97.Yıldönümünde Anıldı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97.Yıldönümü programı Kaymakamlık Makamında tebriklerin kabulüyle başladı.

Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü tarafından çelenk sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla devam eden program Jandarma Astsubay Çavuş Furkan Demirci’nin günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmayla devam etti.

Demirci; “97.Yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki Yüce Türk Ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur.

Bu zafer,bütün otoriterlerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği, Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Anadolu’da sağlanan Milli Birlik ve Beraberliğin  mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır.

Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kast eden işgal kuvvetleri karşısında, Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir. Anadolu halkı, tek bir yumruk olarak dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakârlıklarla verdiği Kurtuluş Savaşı, bu savaş sonrası en son Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır.

19 Mayıs 1919’da başlatılan Kurtuluş Savaşı’yla, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekâta gelmiştir.

“Ya İstiklâl Ya Ölüm” parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin ulusça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır.

Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapmış şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile Güvenlik Güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmet ile anıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Konuşma sonrası Fazıl Ahmet Paşa Ortaokulu öğrencisi Dilara Nur Koçak tarafından okunan şiirin ardından program son buldu.

Share
238 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?