logo

30 bin kişi icra takibinde..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü gerçekten büyük bir ilçe.

Bir ucundan bir ucuna gitmek, görmek bile zorken bu kadar büyük bir alana hizmet götürmek de bir o kadar zor.

Yöneticilerin ise işi bu. Madem ki, sıkıntılara çözüm bulmak ve hizmet üretmek için bir yerlere geliyorsunuz o zaman gereğini yapmanız gerek.

İlçemizin bir ucu da bilenler bilir, Susuz-Darıçay-Darıçayalanı tarafıdır. 80 km. üzerindedir uzaklığı. Yolları gerçekten usta şoförlük ister.

İki haftadır Vatandaş Gazetesinin manşetinde bu bölge yer alıyor; önce yol için sonra da icralık oldukları için.

Çile çekilmeye başlanmışsa, sonu gelmiyor. Hani her şey üst üste gelir derler ya.

Boyabat HES projesi başladığında Susuz’un da çilesi başladı.

Yıllarca çadırlarda yaşayacakları 2000’li yıllarda bu kadar uzun süre bu sıkıntıları çekecekleri akıllarına gelir miydi bilinmez; ama iddiam odur ki, Vezirköprü değil de İstanbul’da, Ege’de ya da bir başka bölgede olsaydı bu insanlara devlet hemen yardım eli uzatırdı.

Vezirköprü hem her yere uzak, hem de taleplerini iletmeyi bir türlü beceremeyen bir ilçedir.

GÖÇ; Vezirköprü’nün her baraj yapımından sonra çekilen sıkıntısıdır.

Susuz’da da GÖÇ edenler olduğu gibi, GÖÇ etmek istemeyen topraklarından ayrılmak istemeyen kişiler oldu. Öyle ya, yıllarca yaşadıkları bölgeden ayrılmak bir yana, hiç bilmedikleri bir ilçe merkezi veya daha büyük yerleşim birimlerinin hayatlarına alışmak durumunda kalacaklardı.

Yurtta kalanlar dertte kaldı.

Uzun süre baraj gölünün hemen yakınındaki derme çatma kurdukları çadırlarla oluşturdukları ‘çadırkent’te yaşamlarını sürdürdüler. Betondan olan sadece hemen yakınlarına yaptıkları camiydi.

İktidarı muhalefeti sanki yoklarmış gibi davrandılar; tıpkı ilçedeki amirler gibi..

Kimse gidip sormadı hallerini; kendi içlerinde bir dernek kurarak bir kent oluşturmak için çalıştılar. Sonunda yeni evlerin yapımına başlanmıştı.

Yıllarca çadırda yaşadıkları yetmezmiş gibi, şimdi de bu bölgedeki insanlara, 24 köydeki vatandaşlara icra takibi başlatıldı.

Görüştüğümüz vatandaşlar toplam sayıyı bilmemekle beraber her köyden en az 1000 kişinin icra takibinde olduğunu bazı köylerde bu sayının daha fazla olacağını söylüyorlar.

Susuz, Yukarı Darıçay, Kızılkese mahalleleri Vezirköprü’nün; Yaylacılı, Fakılı, Aşağı Darıçay köyleri Saraydüzü’nün..

İsimleri köy ya da mahalle olarak değişse de, kaderleri aynı..

Dedik ya, dert gelince üst üste geliyor..

Share
860 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...
 • NASIL BİR DÜNYA?

  26 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Nasıl bir dünya'da yaşamak isterdim yada gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakılsın isterdim?...
- İslam'ı doğru anlatan din bilginlerinin çok olmasını isterdim. Mesela; - İslam dünyasında Arap şeyhlerinin Allah'ın bahşettiği petrolün üstüne çöreklenmesi yerine petrol dünyasında yaşayan her ferdin eşit pay alarak köle gibi değil özgür birer fert olarak yaşamasını isterdim. - Petrol zengini şeyhlerin, kralların Dünya zengini olarak 30, 40 hanımla evlilik yapmalarının önlenmesini isterdim. - İslam dinini yanlış (işlerine geldiği gibi) anlata...