logo

30 bin kişi icra takibinde..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü gerçekten büyük bir ilçe.

Bir ucundan bir ucuna gitmek, görmek bile zorken bu kadar büyük bir alana hizmet götürmek de bir o kadar zor.

Yöneticilerin ise işi bu. Madem ki, sıkıntılara çözüm bulmak ve hizmet üretmek için bir yerlere geliyorsunuz o zaman gereğini yapmanız gerek.

İlçemizin bir ucu da bilenler bilir, Susuz-Darıçay-Darıçayalanı tarafıdır. 80 km. üzerindedir uzaklığı. Yolları gerçekten usta şoförlük ister.

İki haftadır Vatandaş Gazetesinin manşetinde bu bölge yer alıyor; önce yol için sonra da icralık oldukları için.

Çile çekilmeye başlanmışsa, sonu gelmiyor. Hani her şey üst üste gelir derler ya.

Boyabat HES projesi başladığında Susuz’un da çilesi başladı.

Yıllarca çadırlarda yaşayacakları 2000’li yıllarda bu kadar uzun süre bu sıkıntıları çekecekleri akıllarına gelir miydi bilinmez; ama iddiam odur ki, Vezirköprü değil de İstanbul’da, Ege’de ya da bir başka bölgede olsaydı bu insanlara devlet hemen yardım eli uzatırdı.

Vezirköprü hem her yere uzak, hem de taleplerini iletmeyi bir türlü beceremeyen bir ilçedir.

GÖÇ; Vezirköprü’nün her baraj yapımından sonra çekilen sıkıntısıdır.

Susuz’da da GÖÇ edenler olduğu gibi, GÖÇ etmek istemeyen topraklarından ayrılmak istemeyen kişiler oldu. Öyle ya, yıllarca yaşadıkları bölgeden ayrılmak bir yana, hiç bilmedikleri bir ilçe merkezi veya daha büyük yerleşim birimlerinin hayatlarına alışmak durumunda kalacaklardı.

Yurtta kalanlar dertte kaldı.

Uzun süre baraj gölünün hemen yakınındaki derme çatma kurdukları çadırlarla oluşturdukları ‘çadırkent’te yaşamlarını sürdürdüler. Betondan olan sadece hemen yakınlarına yaptıkları camiydi.

İktidarı muhalefeti sanki yoklarmış gibi davrandılar; tıpkı ilçedeki amirler gibi..

Kimse gidip sormadı hallerini; kendi içlerinde bir dernek kurarak bir kent oluşturmak için çalıştılar. Sonunda yeni evlerin yapımına başlanmıştı.

Yıllarca çadırda yaşadıkları yetmezmiş gibi, şimdi de bu bölgedeki insanlara, 24 köydeki vatandaşlara icra takibi başlatıldı.

Görüştüğümüz vatandaşlar toplam sayıyı bilmemekle beraber her köyden en az 1000 kişinin icra takibinde olduğunu bazı köylerde bu sayının daha fazla olacağını söylüyorlar.

Susuz, Yukarı Darıçay, Kızılkese mahalleleri Vezirköprü’nün; Yaylacılı, Fakılı, Aşağı Darıçay köyleri Saraydüzü’nün..

İsimleri köy ya da mahalle olarak değişse de, kaderleri aynı..

Dedik ya, dert gelince üst üste geliyor..

Share
499 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...