logo

4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması, balıkçı esnafı, avukatlar ve noterlere de muafiyet Yılbaşı Kararnamesi Yayınlandı

4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması, balıkçı esnafı, avukatlar ve noterlere de muafiyet Yılbaşı Kararnamesi Yayınlandı

Samsun Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararıyla dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı günlerde bu yasaktan balıkçıların, noterlerin ve avukatların muaf tutulacağı açıklandı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında market ve kasapların yasak günlerinde açık olması ve belirli saate kadar vatandaşlara hizmet vermelerinin ardından bir sevindirici haber de balık ticareti yapan balıkçı esnafına geldi.
Samsun Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 15 Aralık tarih ve 137 sayılı alınan kararıyla 31 Aralık 2020 saat 21:00 ve 04 Ocak 2021 saat 05:00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağının açıklanması sonrası yeni bir karar alınıncaya kadar balıkçı/balık tezgâhı şeklindeki işyerlerinin de Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-17:00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet vereceği belirtildi.

Aynı karar kapsamında lokanta, restoran, pastane, tatlıcı gibi yerlerin de hafta içi ve hafta sonlarında 10:00-24:00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilmelerine izin verilecek.

Kararnameye avukatlar ve noterler de eklendi
Buna göre, zorunlu müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatların, yaklaşan yılsonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla noterlerin istisna kapsamına alındığı belirtildi.

Ayrıca avukatlar belirtilen yargısal görevlerin icrası kapsamında özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verildi.
Ana sınıfları hizmete
devam edecek
Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 01/12/2020 ve 133 sayılı kararında belirtilen bir başka maddesi ise 15 Aralık itibariyle ana sınıflarında yüz yüze eğitime geçilmesi oldu.
Karara göre, yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetlerine ara verilen ana sınıfları ile ilgili uygulamanın devamının sağlanmasına, tam gün hizmet veren resmi ve özel tüm anaokullarının ise 15/12/2020 tarihinden itibaren yüz yüze eğitime geçebilmelerine izin verildi.
Kararnameye eklenen bir başka madde ise konaklama tesisleri için oldu. Buna göre Konaklama tesislerinde uygulanacak standartlar ve tedbirlerdeki temizlik ve hijyen bölümüne;
Şartlandırılmış havalandırma sistemi olmayan konaklama tesislerinde mekanik havalandırma/klima sistemlerine UV filtre takılması, bakımlarının düzenli ve sık yapılması sağlanacaktır.
Havalandırma/klima sistemi bulunmayan konaklama tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler kullanılacak, bakımları düzenli olarak yapılacak ve filtreleri sık sık değiştirilecektir.” maddeleri eklendi.

Share
56 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?