logo

49 Yıldır Bahçekonak’ta ilk defa 23 Nisan Kutlandı Ulusal Egemenlik Bayramı Neşe İçinde Kutlandı 27 Nisan 1969 Pazar

49 Yıldır Bahçekonak’ta ilk defa 23 Nisan Kutlandı Ulusal Egemenlik Bayramı Neşe İçinde Kutlandı 27 Nisan 1969 Pazar

Cıvıl cıvıl çocuklar… 23 Nisan’ın neşesi, ışıl ışıl gözleri sevinçten uçuyorlardı adeta… Bayraklar, davullar, zurnalar ve bir bayram yeri bile olmayan üst üste yığılan Vezirköprü halkı… Bir 23 Nisan daha kutlandı böylece…Köylerde 23 Nisan
Köylerde de 23 Nisan ilçeden daha güzel kutlanmıştır. Bize gelen haberlere göre: İncesu köyünden sonra bazı köyler, Esen Köyü, Köprübaşında kutlanmış olduğu öğrenilmiştir.
Bahçekonak Köyü İlk 23 Nisan
İlçemiz Bahçekonak köyünde 23 Nisan, 40 yıldır ilk defa kutlanmıştır. İkisi de genç bayan öğretmen olan Bahçekonak köyü öğretmenleri, günlerden beri hazırlıklarını tamamlamışlar, muhtar ve diğer köylüler de Ulusal Egemenlik Bayramının kutlanışında yardımcı olmuşlardır.
Öğleden sonra da bir müsamere yapılmış, çoğunluğu köy kadınlarının teşkil ettiği seyirciler, mini mini köy öğrencilerini dakikalarca alkışlamışlardır.
İlköğretim müfettişi Muzaffer Dede’nin konuşmasıyla açılan müsamereye daha sonra öğretmen Menşure Bildik, öğretmen Nevin İpek, köy ve öğrenci okul sorunlarına ilişkin birer güzel konuşma yapmışlar, sonra “İbiş Alfabe Öğreniyor” piyesi oynanmış, rondlar, ortaoyunları gösterileri yapılmıştır.
Bahçekonak köyü müsameresi köy halkına okulu daha çok sevdirmiştir.
Anketimiz sonuçlandı
Netice:
1- Lise, 2-Ziraat Okulu, 3-Sanat Okulu, 4-Öğretmen Okulu
Aslında dördü de faydalı, okurlarımızın tercihi böyle…
“Vezirköprü’ye sizce hangi okul yapılmalıdır: Lise, Öğretmen, Sanat, Ziraat okulu mu? Konulu anketimiz sonuçlanmıştır.
Anketimiz cevaplarının bir kısmı neşredilebilmiştir. Yapılan sayımda ankete, 598 okurumuzun iştirak ettiği anlaşılmıştır.
Bunlardan 188 okurumuz Lise, 158 okurumuz Ziraat, 130 okurumuz Sanat, 122 okulumuzda öğretmen okulunun yapılmasının daha faydalı olacağı kanaatini belirtmişlerdir.
Bu arada Samsun Sanat Okulu Müdürü ilgi göstermiş, kanaatlerini daha geniş bir yazıyla gazetemize yazmıştır.
Ayrıca Samsun’da sağlık kolejinde okuyan öğrenciler de soruyu tartışmışlar, (Ziraat Okulu) yapılmalıdır kanaatini tartışmalar sonucu olarak yazmışlardır.
Anketimiz memlekette ortaokul üstü bir okulun yapılması havasını yaratmak gayesine matuftu daha ziyade… Bir de memlekette kanaat ve görüş testi yaptık. Bize bu çalışmamızda yardımcı olanlara teşekkür ederiz.
Eşek yüzünden arkadaşını vurdu
Gümüşhane’nin Çayıradı köyünde H.A., eşek için köy meydanında münakaşaya tutuştuğu komşusu ve arkadaşı R.Ö. tarafından tabanca ile alnından vurularak öldürülmüştür.
“Dedem iyi bir ihtiyar, pamuk gibi saçları var…” Seven Dedenin şanslı öğrencilere 23 Nisan armağanı
Ödül Hangi Öğrenciye
Vezirköprü’nün beş okulundan birer öğrenciye ödül veriliyor
İyilikleri başarılı bir gizlilikle yürüten Seven Dede 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı dolayısıyla ilçemizin beş okulundan birer öğrenciye bayram ödülü olarak para göndermiştir. Ayrıca paranın dağıtılması için seçilmesi gereken birer öğrencinin nasıl bulunacağını gösterir, oyunu da açıklayan Seven Dedenin mektubunun ikinci bölümünü gelecek sayımızda yayınlayacağız.
Bu oyunun kurallarına göre ödülü almaya hak kazanmış öğrenciler okul müdüründen alacakları yazı ile “İstikamet Parası” Necdet Ağca’ya uğrayacaklar ve Seven dedenin gönderdiği ödülü alacaklardır.
Kasıt mı, Kaza mı? Kuruçay Köyünde on yaşında öğrenci
Bir Kız Diri Diri Yanarak Öldü
“Adam düşmanlık var” dedi bu işte… “Evimi de kızımı da diri diri düşmanlarımız yaktı”
“20 Yıl önce kızlarını kaçırmıştık, infialleri dinmedi.”
Kuruçay köylü H.A.’ın iddiası bu idi. Sonra hikayesini anlattı:
-Kızım 10 yaşındaki F. ilkokula gidiyordu. Anası F. ile yemeğini hazırlayıp, bıraktık evde. Oğlum M., acömması ve ben değirmene gittik. Döndüğümüzde 6 odalı evimin içinde kızımı alevler içinde yanarken bulduk. O kadar zorladık kızımı kurtaralım diye fakat alevler yanaşmaya imkan bırakmıyordu. Pencere de demirli idi, giremedik eve…
Düşmanlık bu diyordu, isim sorulduğunda A.Y.’nın yapmış olabileceklerini iddia ediyordu.
Cezaevi için arsa alındı
Vezirköprü’ye yapılması kararlaştırılan yeni cezaevi için yıllardan beri bir türlü alınamayan arsa nihayet alınmıştır.
Yeni cezaevi için 12 dönüm arsa Doyran yolu üzerindeki bir tarladan alınmıştır.

Share
157 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?