logo

5 Eylül’de Samsun’a yolculuk var Amatör Ligde İlk Maç Vezirköprüspor 15 Ağustos 1971 Pazar

5 Eylül’de Samsun’a yolculuk var Amatör Ligde İlk Maç Vezirköprüspor 15 Ağustos 1971 Pazar

Amatör ligde ilk maç Vezirköprüspor’un ancak Vezirköprüspor Çarşamba ile mi, yoksa Tekkeköyspor’la mı yapacağı henüz açıklanmamış.
Vezirköprüspor başkanı Zafer Önal (Ümitliyiz, çocuklar antrenörsüz de olsa maç için devamlı antrenman yapıyorlar) demiş, kuranın çekilişinde temsilci olarak hazır bulunan Orhan Uluçay da: (kırmızı gruba düşmemiz bizim için şans. İyi sonuç alacağımızı ümit etmekteyiz.) demiştir.
Süzer Birlik otobüsleri de o gün hususi Samsun’a servis yapacaklarını bildirmişlerdir.
Vezirköprüspor’un ilk lig maçında bulunmak isteyen çok Vezirköprülünün Samsun’a gitmek üzere şimdiden hazırlandığı öğrenilmiştir.

Vezirköprülü il genel meclis üyeleri valiliğe muhtıra verdi:
“İmam Tayininde de Vezirköprü Kadre Uğradı”
Vezirköprü il genel meclis daimi üyesi Faruk Uluçay (DP) ile il genel meclis üyesi Hüseyin Şengül (CHP) Samsun Valiliği’ne bir muhtıra vererek ilçeler arasındaki dengesizliğin düzeltilmesini istemişlerdir.
İl genel meclis üyeleri vilayete verdikleri yazıda (633 sayılı diyanet işleri teşkilât kanunu gereğince köy İmam-Hatip kadroları verilişinde Samsun il ve ilçeleri arasında adaletsizlik yapıldığı) öne sürülmüş, (Örneğin 136 köyü bulunan Vezirköprü’ye bir İmam-Hatip kadrosu verilirken, köy adedi daha az olan Bafra’ya: 12, Havza’ya: 9, Kavak’a: 4, Alaçam ilçesine de daha fazla İmam-Hatip kadrosu verilmiştir. Bu adaletsizlik araştırma yapıldığında ortaya çıkacaktır.)
Adaletsizlik düzeltilmeli
1971 yılında bu adaletsizliğin düzeltilmesini isteyen il genel meclis üyeleri: (1971 yılı dağıtımında, geçmiş yıldaki haksızlık göz önüne alınarak dengenin yeniden kurulması, ilçelerin nüfus yarışına girmemeleri için geçtiğimiz yıllarda kadre uğrayan ilçelere bu yıl daha fazla kadro verilmesini şaşmaz adalet ve yüksek makamınızdan bekliyoruz). Demiştir.
Yaygara 71 Yasak Edildi
Türkiye’nin her yerinde rahatça oynadığı bildirilen (Yaygara 71) eserin Vezirköprü’de oynamasına kaymakamlıkça izin verilmemiştir.
Bunun üzerine İstanbul opereti, (Tuzağı) oynamıştır.
Av Mevsimi Açıldı
İlçemiz avcıları av mevsimini Hacıkurt’ta yaptıkları törenle açmışlardır.
Camideki olay adliyeye intikal etti:
İmamı Döven Müezzin Yargılanacak
Bir ibadet yeri olan Camide imam döven müezzin olayı adliyeye intikal etmiştir.
Öğrenildiğine göre İmam Ahmet Bilgin’in davacı olduğu müezzin Mehmet Kaya’nın sanık bulunduğu dava 24 Ağustos Salı günü asliye ceza mahkemesinde başlayacaktır.
Altında çeşitli nedenler yatan ve ilçemizde türlü söylentilere yol açan olayda, sadece imam müezzin kavgası olarak namazgah camiinde ibaret kalmadığı içinde bir kısım gerçeklerin yattığı iddia edilmektedir.
Vezirköprü’de Mazot Yok
Tam hasat mevsimine girdiğimiz şu günlerde ilçemizde mazot bulunamamaktadır.
Kendisi ile konuştuğumuz akaryakıt bayileri, mazotun az gelip çok satılmasından durumun ileri geldiğini, Karadeniz sahilinin hep böyle olduğunu söylemişlerdir.
Canip Cinayetinde
4 Sanık 1 Tutuklu Var
Öldürüldükten sonra muhtelif yerleri kesilerek atılan (Canip Y.’un cinayetinin) esrarı henüz çözülememiştir.
İlçemizde günün konusu olan cinayetin kimin işlediği kesin olarak bilinememektedir. Bu arada arkadaşlarının sanık olarak ifadeleri alınmışsa da kesin sonuca varılması mümkün olmamıştır.
İddialara göre: A. A. isimli sanık verdiği ifadede: (H.Ö. isimli birinin Canip’i dört kişinin atarken gördüğünü) ileri sürmüşse de bu dört kişiyi tanımadığını bildirmiştir.
Tutuklandı
Canip’in arkadaşı olduğu ileri sürülen ve firarda olan Merzifon Kuşadiye köylü 33 yaşındaki D.Ö. yakalanıp tutuklanmıştır. D.’un daha önce de hırsızlıktan sabıkası olduğu ileri sürülmektedir.
Cesedin Canip olduğu anlaşıldıktan sonra koğuşturma bu istikamette yürütülmekte ise de henüz bir ipucu elde edilememiş olduğu öğrenilmiştir.
“Vezirköprü 1971 Albümü” Kağıtları Havza’ya Geldi
Vezirköprü’de bir eşi kolay kolay yapılamayacak olan (Vezirköprü 1971 albümü) kağıtları, maceralı bir uğraşmadan sonra nihayet Havza’ya getirilmiştir.
Zamlı bir fiyat üzerinden gönderilen kağıtların zammı albüme katılanlara intikal ettirilmeyecektir.
Bu arada okurlarımıza bir hususu açıklayalım, geniş tarihi etüdler yapan Sayın Şakir Atıcı, Vezirköprü’müzün yaklaşık olarak dört bin yıl öncesi (M.Ö: 2000) yıllarından zamanımıza kadar olan durumunu gayet güzel hazırlayarak bize vermiştir.
Teşekkürle aldığımız bu yazıyı diğer (Vezirköprü Tarihçileri) bölümüne konmuştur. Ayrıca her konunun gayet güzel fotoğrafları temin edilmiştir.
Bu eserde yer almak isteyen Vezirköprü’nün her meslekten iş adamlarına, son bir haftalık bir fırsat kalmıştır.

Share
10 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?