logo

50 Yıl Önce – 18 Şubat 1968

50 Yıl Önce – 18 Şubat 1968

Geçtiğimiz hafta ağır ceza mahkemesi Yavuz Dinçsoy’un başkanlığında Rasim Paşaoğlu’nun Gündüz Çopuroğlu’ndan teşekkül etmiş iddia makamında. Kemalettin Keleçoğlu bulunuyordu.

Hafta, adeta kararlar haftası olmuş, birçok dava karara bağlanmıştır.

“Düşmanımız Selam Veriyor”

Yeni çarşı cinayetiyle ilgili Gömlekhisar köyünde geçtiğimiz yıl kan davasına dayanılan bir cinayeti işlenmişti, Ö.Y. ve karısı ormana gittiklerinde, A. ve N. biraderlere rastlarlar, Selamun Aleyküm derler. N. ise, bize selam veriyor.

İki Karısına Sarkıntılık Eden Adamın Başını Ezerek Öldüren Fırındarlı 24 Yıl Ceza Yedi

İlçemizin Fırındar köyünden A.O.K. iki karısına birden sarkıntılık yapan İsmail Keçe’yi başına taşla vurmak suretiyle öldürmekten sanık olarak ilçemiz ağır ceza mahkemesinde yargılanmıştır.

Mahkemenin son safhasına gelinmişti. Başkan Dinçsoy son sözünü sormasını takiben katil zanlısı 35 yaşlarındaki A.O.K.’nın savunması şöyle olmuştur;

-Siz bilirsiniz ben anlamam. Bakın görün işte.

Başka bi diyeceğim yok demiştir.

Bir köşede anası hafiften hafife ağladığı görülen A.O.’nun ara kararından sonra cezasını bildiren karar okunmuştur.

Sanık bunda 24 yıl hapse mahkum edilmiş, tahrik olduğu için 18 yıla düşürülmüş, 3 yılda duruşmadaki hal ve hareketinden tenzi edilmiş ve 15 yıl ağır hapse 3 bin lira tazminat ödemeye mahkum edilmiştir.

Evden Altın Çalanın Cezası 10 Yıl Hapis

Geçtiğimiz hafta Ağır Ceza Mahkemesinde Havza Karahalil köyünden S.O. ve arkadaşı R.K.’in son duruşmaları yapılmıştır.

S.O. ve R.K., A.Y.’nin evine girerek altın ve incileri çaldıkları iddiasıyla yargılanmakta idiler.

Savunmaları sorulan sanıklar, iddiaya bir şey dememiştir. Neticede mahkeme kararı bildirmiş R.K. beraat etmiş, S.O. ceza kanununa göre, 10 yıl ağır hapse mahkum edilmiştir.

Havza Kadın Cezaevini Bastılar

Havza ilçemizin tek kadın mahkumunun bulunduğu kadın cezaevi gece 23 sularında basılmıştır.

B.D., N.L., S.Y., B.Ş.’ten ibaret olduğu bildirilen baskıncılardan kendini savcı olarak takdim ettiği ileri sürülen Bahri Demirbaş kaçmış, Nihat Lülebaş, Sadettin Yeğin, Burhan Şiş tevkif edilmişlerdir.

Tekel Köy Mubayası Yapacak mı?

Tekel Piyasasının Mart Başında Açılması Bekleniyor

Tütün Piyasasının Mart’ın ilk haftalarında açılması beklenmektedir.

Geçen yıl piyasa Mart’ın ilk haftasında açılmış tekel bakanı (Tekin) gelerek konuşmuştur. Geçen sayılarımızda da bildirdiğimiz gibi Samsun Milletvekili İlyas Kılıç, daha o zamandan tütün için tedbir alınmasını, karadeniz halıkının pek az geçim kaynağından biri olan tütün mevzuunun istismar edilmemesini istemiş köy muhayasının ve tütün idaresinin gerekli olduğu lüzumunu hatırlatmıştır.

Fazıl Ahmet Paşa çocuk kütüphanesine Ankara’dan gelen kitapları neşrediyoruz

Fazıl Ahmet Paşa çocuk kütüphanesine Ankara’dan (çoğunlukla sağlık koleji ile Ankara kolejinden) gelen kitapların tasnifi devam etmektedir.

Günden güne kitapları bollaşan çocuklar, sevinç içinde rahat kitap okuma imkanına kavuşmuş bulunmaktadırlar.

HAYAT mecmuası da gazetemizden gönderilen fotoğrafı neşrederek KİTAP KUYRUĞUNDA olan çocukların durumlarını açık şekilde de belirtmiştir.

Samsun Vilayeti’nin Acayip Davranışı

Anadolu da basın neler çeker Anadolu da yaşayıp da bilmeyen yoktur. Bir de buna özel olarak Samsun vilayetinden icat edilen keyfi ve özel dertleri ekleyiniz, akan sular durur.

Yaptığınız ilanların parasını alamazsınız, bunun adı nasıl memur tayin ettiği malum, özel idaredir.

Aktif bir gazete çıkarırsınız fakat Samsun’da bir sekreterler hâkimiyeti bulunduğu ve milli eğitiminden il idaresine kadar girdiğiniz yerlerden haber alamazsınız. Basın bültenleri basın toplantıları halka intikali için hazırlanan haberlerdir. VATANDAŞ Samsun’da çıkmıyor derler.

 

Share
602 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?