logo

50 Yıl Önce Vezirköprü

50 Yıl Önce Vezirköprü

Vezirköprü’de Tütün Satışları Devam Ediyor

İlçemizde tütün satışları devam etmektedir. Tekelin normal olarak 7-8 liralık alışını bu yıl rekabet piyasasında tüccar geçmektedir.
Bu yıl tütünün pek az olması alışları süratlendirmiş ekici haklı olarak tütününü nazlı olarak satmaktadır.
Fakat tekel piyasası bu duruma göre yeterli seviyede değildir.
Belediye Dükkanları İhale Edildi
Vezirköprü belediyesinin yaptırdığı 10 kadar dükkan ihale edilmiştir. Dükkanların ihalesi 2490 sayılı kanuna göre yapılacak diye ilan edilmesine rağmen bu kanunun, ne yapılışta nede ilerde nazarı dikkate aldığı görülmemiştir.
Esnaf Kefalet Kongresi Yapıldı
İlçemiz esnaf kredi kooperatifi kongresi belediye salonunda ortaklarının ve samsundan gelen, Samsun Halk Bankası müdürü ve Samsun Esnaf Kredi Kooperatifi başkanı ve arkadaşlarının iştirakiyle yapıldı.
Tiyatro Festivali
Ortadoğu Teknik Üniversitesi tiyatro kolunun düzenlediği tiyatro festivaline bu bölgeden “Amasya Çayır tiyatrosu” “Tokat Gençlik tiyatrosu” “Samsun Oda tiyatrosu” iştirak etmektedir.
Ladik İlköğretim Okulu Vezirköprü’de
Ladik Akpınar İlköğretim okulu dört öğretmeniyle birlikte ilçemize gelerek başta kütüphane olmak üzere birçok tarihi ve turistik yerleri dolaşmışlardır.
Okul gezi kolu başkanı Nazmi Şengün’ün düzenlediği geziye 90 öğrenci iştirak etmekteydi.
Vezirköprü’de 75’den fazla Hacı adayı merasimle uğurlandı
İlçemizden bu yıl 75’den fazla hacı adayı Hicaza gitmiş olduğu kuvvetle tahmin edilmektedir.
3. defadır hicaza giden hacı Selahattin Tuncer’in yaptığı konuşmayı, Bekir Özata’nın ki takip etmiş yapılan dualardan sonra hacılar uğurlanmışlardır.
Müstahsilin Parasını Vermeyenler
Bugün Türkiye de, iktisadi krizin büyük çapta kahrını çeken müstahsil zümresi, emeğinin karşılığı iptidai şartların zorluğu içerisinde yetiştirdiği ürünün parasını alamamanın ızdırabı içerisindedir.
Memurlarımız ve işçilerimiz hakları olan emek karşılığı paralarını kolayca almanın düzeni içerisindedir.
Fakat müstahsillerimiz, değil asrın inkişafına ayak uyduracak alet ve edavatını almayı sağlayıcı karşılığı bulmak zor şer çoluk çocuğunun karnını ancak doyuracak parasını bile alabilmek talihinden yoksundur.

Share
983 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?