logo

50 Yıl Önce Vezirköprü

50 Yıl Önce Vezirköprü

Samsun’a 1 Milyarlık Yatırım Yapılacak

Samsun (özel) Devlet Bakanı Ali Fuat Alişenoğlu’nun Samsun fuarı için gelişinde açıkladığına göre:
Planlama bu yıl Samsun’a 1 Milyar liralık bir yatırım öngörmektedir.
Bakır fabrikası Samsun’a yem sanayi Havza-Ladik arasına, diğer yatırımlarında büyük bir kısmı Samsun’a diğerleri Bafra, Çarşamba’ya yapılacağı ifade edilmektedir.
Boğulan Komando Erlerinden Biri Vezirköprü’lü
Siirt’te ırmakta boğulan 16 komando erinin biri Vezirköprü Kuruçay köyünden Mehmet oğlu Bekir Hıdır’dır.
Vezirköprü Dertleri İçin Devlet Bakanı “Sabır” tavsiye etti.
Geçtiğimiz hafta Vezirköprü’yü kabinenin en genç bakanlarından Ali Fuat Alişanoğlu ve AP milletvekilleri ziyaret ettiler.
Bakanı karşılayanlar arasında memleket dertlerini ve ilerlemek, suyun yüzüne çıkabilen bir ilçe haline gelebilme hakkı için dertlerini bakana anlatan bir kişi dikkati çekti.
Hüseyin Çalışkan isimli bu genç şunları istiyordu bakandan:
Bugün Vezirköprü Sanat okulu ve Kız sanat okulu ahşap ve tehlikeli binalarda tedrisat yapıyorlardı. Vilayet ilgilenmiyor bu ilçe dertleriyle.
Kız Sanat okulu içinde durulmaz raporu verilmiş Samsun’un maarif idarecileri umursamıyordu. Ortaokul binası malumdu. Kışladan bozma binada çift tedrisat yapıyordu.
Çorum Kan Bankası Faaliyete Geçti
Çorum (özel) Müstakbel Gayeleri: Şeker hastalarını koruma amacı taşıyan Diyabet derneği ile daha sonrada Türkiyenin ikinci darülacezesini Çorum’da meydana getirmek olan Çorum Sağlık Kalkınma Derneği uzun süren çalışmasından sonra bölgemize ilk eseri ve Türkiyenin 5. Kan Bankası’nı kazandırarak açılışını geçtiğimiz gün yapmıştır.
Tokat ve Zile Gezileri
Mehmet Pişkinel, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı
Türkiye Halk Bankası Tokat Şubesi hizmet binasının açılışı ve Zile Halk Bankası şubesinin açılışları dolayısıyla davetli olarak bulundum.
Türkiye Halk Bankası Umum Müdürü Sayın Halit Taşçıoğlunun yağmur altında iş yerlerini gezerek tetkikleri sırasında sanaatkare gösterdiği ilginin biz sanatkarlar için iftihar edilecek ve sanatkarların geleceğine ümütle bakacak durum arz ettiğini gördüm.
Samsun Fuarı
(Işın Ateş) Eski Samsun Valisi Hamdi Ömeroğlunun yerinde buluşu ve iyi bir düşünüşün eseri olarak kurulan Samsun Fuarı 1 Temmuz 1966 günü, Devlet Bakanı Ali Fuat Alişan, Ticaret Bakanı Mecit Zeren, Milletvekilleri ve diğer davetliler huzuru ile yapılan törene müteakip açılmıştır.

Share
571 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?