logo

50 Yıl Önce Vezirköprü

50 Yıl Önce Vezirköprü

Güneş altında yollar bitmiyordu. Kan sızan yaraya beyaz ve birazda kirli bir bez koymuşlar sedyeye yatırmışlardı. Bu bir kilimdi, sırıklara sarılmış, sırıkların iki ucuna iki at koşulmuş böylece kasabaya hasta getiriliyordu. Hasta inliyordu, hasta ara sıra can acısıyla inliyordu.
70 bin nüfus ile tek doktora bırakılmış Vezirköprü köylerinin tecellisiydi bu. Yaz kış hasta yaralı ancak sedye ile getirilebiliyordu. Durum sağlık bakanlığı sırasında bizzat fotoğraflarla bu acıklı hal tespit edilmiş, Sayın Faruk Sükan’a gönderilmişti. Fakat maalesef Vezirköprü sağlık merkezine bir jeep hala verilmiyordu. Samsun’a sağlık müdürlüğü emrine 9 jeep gelmişti, fakat hastanelerin durumunu bir defa kontrol etmeyen, bu çevrenin sağlık işleri nasıldır, diye merak dahi etmeyen Samsun sağlık müdürünün Vezirköprü’yü düşündüğü olamazdı. Halk fakirdi. Bir taraması dahi lüzumsuz bulunuyordu.
HAK VERİLMEZ ALINIR
Çorum temizlik işçileri en medeni davranışlar, esasen kendilerini yarı tok yarı aç güç bela besleyen işlerinden eden belediye başkanına karşı açtıkları savaşı şu satırların yazıldığı anda ANKARA’ya kadar yaptıkları protesto yürüyüşü ile kazanma yoluna getirmişlerdir.
Meşhur sözdür:
“hak verilmez, alınır”
Bakınız, siyasi partilerde yerden göğe kadar haklı olanlar kaybedişlerini nedense kendi pısırık hareketlerinde mücadele yollarını bilmeyişlerinde kuvvetlerini değerlendirme usulünü bulamamıştır.
KÖYLÜLER YAPACAKLARI HİDRO ELEKTRİK İÇİN DEVLETTEN YARDIM BEKLİYORLAR
Müşterek çalışma ve gayretlerin başarılı neticesine kavuşmuş olan köylüler yeni yeni teşebbüllere geçmiş bulunmaktadırlar. Öğrenildiğine göre; Vezirköprü’nün Tatarkale, Tekkekıran, Kületek ve Çekalan köyleri ile Havza’nın Tahna, Şerifali ve Kirenlik köyleri elbirliği ile Türkiye’de ilk köy hidroelektriğini meydana getirmek için teşebbüse geçmişlerdir.köylülerin bu gerçekçi gayretlerin hükümet gereren gilgiyi gösterirse Vezirköprü tatarkale köyü hasanbastonu mevkiinde ıstavraz ırmağının geçtiği dar bir boğaza yapılacak hidro elektrik santrali bütün saydığımz köylerden ibaret olan bu mevkiiyi aydıntacaktır.
CHP KURULTAYI 18 EKİMDE YAPILIYOR
Öğrenildiğine göre CHP kurultuyı 18 ekimde yapılacaktır. Kurultayın ortanın sağı solu gibi lüzunmsuz mücadelelerle oyalatılarla eski ekibin gene baş köşeleri işgal edeceklerine muhakkak nazarı ile bakılmaktadır.
VEZİRKÖPRÜ, HAVZA LADİK’DEKİ ÖĞRETMEN DEĞİŞİKLİKLERİ
Teftiş amiri Yaşar Erçakmaklı İlköğretim Müdürü Ahmet Alperen Şef Sevim Andaç’tan kurulu komisyon tarafından hazırlanan Maarif Müdürü Ahmet Çakıroğlu, Müdür Muavini Hazım Koç tarafından onaylanan Vezirköprü, Havza ve Ladik’te öğretmen değişiklikleri oldu.
VEZİRKÖPRÜ SAĞLIK MERKEZİ YAPILIYOR
Vezirköprü sağlık merkezine hihayet 30bin liralık yardım daha gelmiş binanın yapılmasına decan edilmektedir. Bilindiği gibi bu binanın yapılması Vezirköprü sağlık yönünden bir şey kazandırmayacak, sadece tek doktorlu sağlık merkezi o binadan bu binaya taşınacak.

Share
859 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?