logo

50 Yıl Önce Vezirköprü

50 Yıl Önce Vezirköprü

19 Ocak 1966  Çarşamba

İşleyen Bir Teşebbüs Vezirköprü’yü Sanat Okuluna Kavuşturabilir

Tarihi Vezirköprü bundan 300- 400 yıl önce nasıl kurulmuşsa bu günde öyle kalmış, çok alanlarda gerilemiştir, bile…
Asrın ve ilerleyen zamanın tekamülü Vezirköprü’ye bir şey bırakmaması aksine çok alanlarda aleyhine işlemiştir. Şurasını bir hakikat olarak kabul etmek gerekir ki: Sadece bundan 25-30 yıl öncesi Vezirköprü’nün bir köyü kadar olan ilçeler, şimdi Vezirköprü’yü çok gerilerde bırakmışlardır.
Vezirköprü’ ye 4, İlkokul Yapılacak
Vezirköprü’ye yapılacak 4, İlkokul için Vezirköprü’den banka müdürü Şahabettin Ergürtuna başkanlığında bir cemiyet kurularak bir miktar para toplanmıştır. 4 İlkokulun İlçemize yapılması için hiç bir gayretin esirgenmiyeceği bildirilmektedir.
Vezirköprü Verem Savaş Derneği Kuruldu
Memnuniyetle öğrendiğimize göre İlçemizde bir verem savaş derneği kurulmuştur. Savcı Nejat Zoroğlu başkanlığında kurulan dernek tüzüğünü kaymakamlığa vererek faaliyete geçmiş bulunmaktadır.
Ayrıca Samsun’da verem tarama ekibinin Vezirköprü’yü de faaliyet sahasına alması beklenmektedir. Bilhassa köylerimizde diz boyu sefaletin veremi yaygın hale getirdiğinden korkulmaktadır.
Bando Cemiyeti
Vezirköprü’yü bandoya kavuşturan belediye başkanı Mecit Uluçay başkanlığındaki cemiyet, 3 bin lira civarında para toplamıştır.
Memleketin bir ihtiyacı olan bando ve paranın belediyeye devri hususunda cemiyet idarecileri prensip kararına vardıkları öğrenilmiştir.
Ziraat Odaları
İlçemiz ziraat odalarının bu işe geniş anlamıyla önem vereceği inancı içerisindeyiz. Maddi ve manevi durumu müsait bu teşkilatın bir gayesi de çiftçi çoçuklarını okutacak imkanları hazırlamaktır.
Esnaf Cemiyetleri
Esnaf cemiyetleri de gücü nisbetinde bu işe yardımcı olacağından kimsenin şüphesi olamaz.
…Ve Nihayet
Bütün Vezirköprünün desteğine mazhar olacak böyle bir teşebbüsün okul olarak kıymetinden başka Vezirköprü faydası inkar kabul etmez bir müssese daha kazanmış olacaktır.

Share
909 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

MUHTARLAR DERNEĞİ YÜKSEKOKUL YOLUNDA

Anı İnceleme Araştırma
KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

Anı İnceleme Araştırma
YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

Anı İnceleme Araştırma
SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI