logo

5+2+2= 1


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Gazetelere genel olarak tüm milletvekillerinin basın bürolarından açıklamalar gelir.
Yerel basın olarak biz bunlardan özellikle ilçemiz için önemli gördüklerimizi alarak okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışırız.
Ne de olsa, Türkiye gündemi ile ilgili olanlar zaten televizyonlardan öğreniliyor. Ancak Vezirköprü’ye özel olanların sadece bölgedeki basın yayın organlarından öğrenilebildiği ortada.
Bildiğiniz üzere Samsun’un 5’i AKP, 2’si CHP ve 2’si İYİ Parti olmak üzere 9 milletvekili var.
Son bir ay içerisinde TBMM’de 2021 yılı bütçe görüşmelerinin olduğu komisyon çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarda Vezirköprü için görüşlerini ortaya koyan Milletvekili Erhan Usta oldu.
Vezirköprü’de kenevir ileriki günlere umutla bakacak mı tartışması sürerken Usta “kenevir hasadı için makine neden Vezirköprü’de yok?” diye sordu.
Turizm Bakanlığı bütçesi görüşülürken yine Erhan Usta “Vezirköprü’de kanyonumuz var ama hiç turist çekilemiyor. Neden?” diye sordu.
Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde yine Erhan Usta vardı; “Havza-Vezirköprü-Boyabat yoluna bütçe ayrılmasını” teklif etti.
Görüşmelerde değindiği Vezirköprü sorunlarından kenevir için hasat makinesi sözü verildi, Havza-Vezirköprü-Boyabat yolu için ödenek ayrılması teklifi reddedildi. Turizm için ne yapılacağı üzerine somut bir gelişme ise yok.
Bana sorarsanız Erhan Usta, bu gelişmelerin olmasını çok da beklediğinden değil ama bölgesinin içerisinde bulunan kimsesiz Vezirköprü’nün sorunlarının kulaklarda yer etmesi açısından bizim için önemli konulara değindi.
Keşke Kunduz Kamp Eğitim Merkezi gibi büyük yatırımların da akıbetini sorsaydı.
Çabası için Vezirköprü adına teşekkür ederim.
Erhan Usta bu dile getirdiği sorunların yanı sıra büyük bir sıkıntıyı da görmezlikten gelmedi.
Hem Turizm Bakanlığı bütçesi hem de Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Adalet ve Kalınma Partisi’nin 5 milletvekilinin hiçbirinin bulunmadığının da altını çizdi.
Bu sayın milletvekillerimizin sadece seçim önlerinde ya da açılışını bile yapamayacakları kadar uzun zaman geçen işlerin etrafında gezmeleri ve yereldeki partilileri tarafından “şu iş olurken en büyük destekçimiz oldu” diye isimlerini geçirmekten başka Vezirköprü’de olduklarını, geldiklerini Vezirköprü ile ilgilendiklerini görmedik.
Oysa, Samsun’un 17 ilçesi olduğunu düşünürsek, matematiksel olarak ayda bir kez en azından görünmeleri gerekmez miydi?
İktidardaki milletvekillerin aldıkları ‘yeterli’ oy oranı nedeniyle, muhalefettekilerin ise alamadıkları oy oranları nedeniyle Vezirköprü’ye gelmedikleri iddia edilse de, her ne sebeple olursa olsun gelmedikleri bu ilçenin dertlerinden sorumlu olmaları gerekmiyor mu?
Yoksa, Erhan Usta’nın Vezirköprü dertlerini aktarma çabası, Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığı sırasında aldığı umut vaat eden oy sayısı mı?

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...