logo

58.Kütüphane Haftası kutlandı…

58.Kütüphane Haftası kutlandı…

Her yıl düzenlenen Kütüphane Haftasının 58.si geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Fazıl Ahmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi’nde hazırlanan programla kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, günün anlam ve önemini belirten Fazıl Ahmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Kani Yılmaz’ın konuşmasıyla devam etti.
Kani Yılmaz; “Her yıl Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan haftayı “Kütüphane Haftası” olarak Türk Kütüphaneciler Derneği’nin girişimleriyle 1964’ten bu tarafa kutlamaktayız.” Dedi.
Kütüphanelerin özelliklerinden de bahseden Kani Yılmaz; “Haftasını kutladığımız Halk Kütüphaneleri kadın, erkek her yaşta, her düzeyde ve her meslekten okuyucunun, her konudaki düşünce ve sanat ürünlerinden parasız ve özgürce yararlanmasını sağlamaya çalışan herkese açık yerlerdir.” İfadelerine yer verdi.

Yılmaz; “Haftanın amacı; öğrencilerimizde, halkımızda okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, öğrencilerin kitaplardan daha çok yararlanmalarını sağlamaktır.

Ne yazık ki ülkemizde kütüphanelere gereken önem verilmemektedir. Kitabın pahalı olduğunu söyleyen insanların, kitabın bedava olduğu kütüphanelere pek gelmediğini görmekteyiz. Nitekim kitap okumayan bir toplum oluşumuzun cezasını, elbette ki her alanda çekmekteyiz.” Şeklinde konuştu.
Kütüphaneler, bir milletin kültür ve medeniyet birikiminin yansımasıdır diyerek sözlerini sürdüren Yılmaz; “Bir milletin hafızasını oluşturan kütüphaneler, geçmişi geleceğe taşıyan kültür köprüleridir.
Kitapsız ve kütüphanesiz medeniyet olması mümkün değildir.” İfadelerine yer verdi.

Yılmaz; “Ülkemizde Cumhuriyetin kuruluşundan sonra; Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün “Memleketin önemli merkezlerine modern Kütüphaneler kurulmalıdır.” direktiflerinden sonra modern halk kütüphanelerinin sayısı hızla artmış ve ilçemizdeki halk kütüphanesi de 1935 yılında hizmete açılmıştır.” Şeklinde konuştu.
Kütüphane hakkında davetlileri bilgilendiren Fazıl Ahmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi müdürü Kani Yılmaz; “İlçe Halk kütüphanemiz 1964 yılından beri içesinde bulunduğumuz tarihi Taş medrese de hizmetini sürdürmektedir. 2021 yılı içerisinde kütüphanemizden 64.186 okuyucu ve araştırmacı faydalanmıştır. İlçe Halk Kütüphanemizdeki son istatistiklere göre kitap sayımız bugün itibari ile 38159 üye sayımız 12162 ve ödünç alınan kitap sayısı 16841’e ulaşmıştır.” İfadelerini kullandı.

Çocuk ve Bebek Kütüphanelerine de değindi
Yılmaz; “Vezirköprü Belediye Başkanlığı tarafından Bakanlığımıza on beş yıl tahsisi yapılan ve 2018 yılında açılan Vezirköprü Çocuk Kütüphanemizde Orgeneral Faruk Cömert parkında hizmet vermektedir. Buna mukabil olarak Vezirköprü Belediyesi Kültür Merkezinin ikinci katında bulanan 130 m2 lik kafeterya, Vezirköprü Belediye Başkan-lığımızca “Bebek ve Çocuk Kütüphanesi” olarak açılması için 15 yıllığına Bakanlığımıza tahsisi yapılmış ve inşallah Vezirköprü’müzün üçüncü kütüphane hizmet vermeye başlayacaktır.” Şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ise; “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yaptığımız 20’ye yakın bir okul protokolümüz var. Şu anda beşincisini Köprübaşı okuluna yapıyoruz. Yaklaşık 12 dönümlük arsasıyla birlikte burayı yöre halkına kazandıracağız.” Dedi.
Başkan Edis; “Bilim Sanat Merkezi (Bilsem)’i açtırdık, Rehberlik Araştırma Merkezi (Ram) kuruldu Vezirköprü’de. Bunlar önceden yoktu. Olması ve yapılması gerekiyordu. Bilim Sanat Merkezi’nin geçtiğimiz hafta temelini kazmaya başladık. Yaklaşık olarak dört aylık bir süre zarfında burayı bitirmeyi hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Burada çocuklarımızın yaratıcılığını ortaya çıkarmak için çalışacağız diyerek sözlerine devam eden Başkan Edis; “İlimizde Eylül ayı başında yapılacak olan Teknofest için yaptığımız Bilim Merkezi’nde öğrencilerimiz hem eğitimdeki becerilerini hem yaratıcılıklarını orada bölüm bölüm gelerek çalışmalarını sürdürecekler.
Biz de hem öğretmenimizle hem de bina olarak burada hizmet vermeye devam edeceğiz. Biz çocuk kütüphanesini Orgeneral Faruk Cömert Parkı’na kurduk. Şu anda çocuklarımıza hizmet veriyor. Bu binamız da çocuklarımıza 15 yıllığına hizmet verecek.” Dedi.
Edis; “Bakanlığımızla yaklaşık 15 gün önce yaptığımız protokolle Çocuk ve Bebek Kütüphanesi’ni kuruyoruz. İnşaatına başladık. İnşallah burası tamamlandığında Vezirköprü için büyük bir kazanç olacak.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından “Sıra Dışı Okurlar” adlı sinevizyon görüntüsünün izlenmesi sonrası İlkokullar Arası Resim Yarışmasında, Ortaokullar Arası Resim Yarışmasında, Liseler Arası Resim Yarışma-sında, İlkokullar Arası Şiir Yarışmasında, Ortaokullar Arası Şiir Yarışmasında, Liseler Arası Şiir Yarışmasında dereceye giren öğrencilere, Vezirköprü Halk Kütüphanesi Koha Otomasyon Sisteminden En Çok Kitap Okuyanlar, Vezirköprü Çocuk Kütüphanesi Koha Otomasyon İsteminden En Çok Kitap Okuyanlar kişilere protokol üyeleri tarafından ödüller takdim edildi.
Protokol üyeleri tarafından açılışı gerçekleştirilen kitap sergisinin gezilmesi sonrası yapılan çeşitli ikramlarla program sona erdi.

Share
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?