logo

6 ay ya da 6 bin kilometreden önce araç satılamayacak.. İkinci el araç satışında yeni dönem başlıyor

6 ay ya da 6 bin kilometreden önce araç satılamayacak.. İkinci el araç satışında  yeni dönem başlıyor

Sıfır araçları alarak stok yapıp fahiş fiyatlarla satanlara karşı alınacak tedbirler kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanan kararla ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay geçmeden ya da araçla 6 bin kilometre yapmadan satışına 6 ay süreyle izin verilemeyecek.
Kararın uzaması ise Ticaret Bakanlığı’nın kararına bağlı..

Araç alım satımlarında Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yeni dönem başlıyor.
Buna göre, ikinci el kara taşıtı ticaretiyle uğraşanlar pazarlama veya satışın ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay geçmedikçe ya da 6 bin kilometre yapmadıkça satamayacaklar.
1 Temmuz 20023 tarihine kadar geçerli olacak kararın 6 ay daha uzatma yetkisi ise Ticaret Bakanlı-ğı’nda.
İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşanlar adına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının 15 Eylül 2022 tarihine kadar pazarlanması veya satılması halinde birinci fıkra uygulanmayacak.
Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un sıfır kilometre araçların satın alındıktan sonra hiç kullanılmadan daha yüksek fiyattan satılarak yaratılan fırsatçılığı önlemek için, ikinci el otomobillere ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden satılamama kısıtlaması getirecekleri duyurmuştu. Sektör yetkilileri, ‘6+6’ olarak anılan söz konusu uygulamanın fırsatçılığı önleyeceğini belirtirken, bu sayede ikinci el araç fiyatlarının da değişeceğini belirtti.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada düzenlemenin ikinci el araç fiyatlarındaki artışın önüne geçmek üzere başlatıldığı ifade edilerek, “(piyasada) yaşanan arz ve talep dengesizlikleri aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarına ve stokçuluk faaliyetlerine neden olabilmektedir. Bu faaliyetlerin engellenmesine yönelik olarak kamuoyu beklentilerinin karşılanmasını teminen (yönetmelikte) değişiklik yapılmaktadır” denildi.

PİYASADA ŞU AN RAHATLAMA VAR’
İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel yaptığı açıklamada;
“Bu yeni yönetmeliğe bu al-satçıların da eklenmesi bizim sektör temsilcileri olarak en büyük isteğimizdir. Bunlar tamamen piyasadan elini çektiğinde, bunlara bir cezai müeyyide uygulandığında piyasada araç sayısının da bollaşacağını, araya değerinde ulaşacağı enflasyonist ortamda rakamların giderek arttığı dönemde fiyatların dengeleneceği şeklinde artıları olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Share
168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?