logo

6 lira beklenen ayçiçeği fiyatında En iyi fiyat 5 lira!…

6 lira beklenen ayçiçeği fiyatında En iyi fiyat 5 lira!…

Üretici-sinin hasadı bitirmesine rağmen fiyatı açıklanmayan ayçiçeğinde Yağlı Tohumlar fiyatını 5 lira olarak açıkladı.
Yaklaşık bir aydır hasadı başlayan ayçiçeğinde geçen yıl olduğu gibi devletin alım fiyatı açıklamaması, hem üreticiyi hem de tüccarları zor durumda bırakmıştı.

Ayçiçeği hasadı bitmesine rağmen bu yıl da devlet beklenen fiyat açıklamasını yapmadı. Ancak pazartesi günü itibariyle Yağlı Tohumlar ayçiçeğini 5 liradan alacağını açıkladı.

Tatmin eder mi?
Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, konuyla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, açıklanacak ayçiçeği alım fiyatının ayçiçeği üreticisinin emeğinin karşılığını alacak şekilde olması gerektiğini söyleyerek, beklentilerinin 6 lira olduğunu belirtmişti.
Trakya Birlik’in geçen yıl 3,85 lira olarak ayçiçeği kilogram fiyatının, bu yıl hasadın devam atiği günlerde Çukobirlik 5,1, Konya Şeker %44 yağ oranı için 5,368 lira açıklamıştır diyen Kaya:
– İlçemizde fiyatlar bu rakamlara yaklaşamamaktadır. 08 Eylül tarihi itibariyle Vezirköprü’de ayçiçeği fiyatı 4,7 lira olarak yapılmaktadır. Oysa 2021 yıl fiyatlarında ayçiçeği buğday paritesi 2 liranın altına düşürülmemelidir. Dedi.
Girdi Fiyatları yüksek
Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, kuraklık ve pandeminin tarımı etkilediğini, rekor seviyede artış gösteren girdi fiyatlarına üreticinin yetişemediğini söyledi.
“Son bir yılda üretici maliyetlerinde önemli ağırlığı olan üre gübresi yüzde 130, DAP gübresi yüzde 155, bazı tarımsal ilaçlar yüzde 60, besi yemi yüzde 55, süt yemi yüzde 57, sertifikalı hububat fiyatları yüzde 63, elektrik yüzde 56 artmıştır.” Diyen Kaya:
– Üreticilerin üretimden vazgeçmemeleri için tarımsal girdi fiyatlarını düşürecek tedbirler süratle alınmalıdır. Gübrede verilen desteğin artırılarak mazotta olduğu gibi gübre fiyatının %50’si destek olarak verilmelidir. Destek verilmeyen yem ve bitki koruma ürünlerine destek getirilmeli, tarımsal sulamada kullanılan elektrikte vergi ve fonlar kaldırılmalı fiyatta düşüş sağlanmalıdır. Dedi.

Share
28 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?