logo

615 Ekiciden 168654 Kilo Tütün Alındı 6 Nisan 1969 Pazar

615 Ekiciden 168654 Kilo Tütün Alındı 6 Nisan 1969 Pazar

İlçemizde tek eksper çalışmakta 16 Marttan bu yana 615 ekicinin 168654 kg. tütünü alınmıştır.
Geriye 3598 ekici ve 630 bin 130 kg. tütün kalmıştır. İlçede baş fiyatı 8-9 lira olan bir tüccar tütün almaktadır.
İlgililerin belirttiğine göre gayme 8 lira fiyatlar: 310-1400 kr. Arasında değişmektedir.
Kendisi ile görüştüğümüz ekiciler çok ihrak görmez çıkarıldığı bu yüzden fiyatın bir lira altına düşürüldüğü tek eksperle bu işin çok uzayacağından dertlidirler.

Ankara’dan dönen heyet temaslarını anlattı
Sanat Okulu İçin Söz Alınmış
Geçtiğimiz hafta bir grup heyet Ankara’ya giderek, temaslarda bulunmuşlardır. Öğrenildiğine göre Ankara’ya Belediyeden, gidenler şunlardır: Orhan Uluçay, Mecit Uluçay, Faruk Uluçay, Gülami Salgum, Ahmet Bezci, Fehmi Tanıker, Ali İvgen, Hüseyin Ermacit, Nail Çetinkaya’dır.
Ankara’dan dönen heyetin anlattığına göre: Sanat Okulu açılmasına, elektriğin 1970 yılında yanmasına, kontralit fabrikası yapılmasına, tavuk üretme çiftliği kurulmasına, müftühanın belediyeye verilmesine, cezaevinin, hükümet konağının 1970 yılında yapılmasına, Alaçam yolunun 1969’da başlanıp 1970 yılında bitirilmesine söz alınmıştır.
Vezirköprü’de Çay 25 Kuruş Oluyor
İlçemizde 20 kuruş olan çay, kahvecilerin müracaatı üzerine 25 Kuruşa çıkarılacağı öğrenilmiştir.
Tütüncüler Yürüyüş Yapacak
İlçemizde tütün ekicilerinin piyasanın perişanlığı yüzünden yürüyüşe karar verdikleri öğrenilmiştir.
9 Yaşında sevimli bir öğrenci olan Şaziye vasiyetini yapa yapa hayata gözlerini yumdu.
“Beni Dedemin Yanına Gömün”
-Niye ağlıyorsun anne? Nasıl olsa ölecek değilmiyiz? Baba sen de ağlama, anne ne olur gözyaşlarını sil! Diyor, küçücük elleriyle annesinin kendisi için akan gözyaşlarını siliyor, kendisini kurtarmak isteyen doktorlara da, “Boşuna zahmet etmeyin, ben nasıl olsa öleceğim” diyordu.
Fazıl Ahmet Paşa İlkokulunun 9 yaşındaki sevimli, şakacı, daima gülen, bir büyük adam gibi konuşan zeki öğrencisini kurtarmakta tıp aciz kalıyor bir yavru öleceğini bile bile, vasiyet yapa yapa, daha ilkbaharına bile girmeden gözler önünde gidiyordu. Metin ve sempatik haliyle konuşmaları ise, sadece anne ve babasına değil, Ankara’nın şöhretli Hacattpe çocuk hastanesi personelinin bile gözlerini yaşartıyordu.
Nasıl yaşarmasın ki Şaziye zeka dolu, sevimli, gözlerini yuma yuma, büyük adammış gibi vasiyetini yapa yapa gidiyordu:
-Beni dedemin, babaannemin mezarının yanına gömün, mezarıma ağaç dikin, üzerime çiçek koyun, ağlamayın diyordu. Ama ağlamamanın imkanı var mıydı?
Şaziye’nin ufacık tabutu içindeki cenazesini getiren Taksinin Abdulgani Mahallesi mahkeme önündeki evlerine gelmesi çok hazin oldu. Mahalleyi sanki bir ağlama seli kaplamıştı. Evdeki figanlara dayanmanın imkanı yoktu.
Ekici dertli
Tütün Madımaktan Ucuza Düştü
Bu yıl tütün, ekicinin tabiriyle madımaktan da aşağı fiyata düşürülmüştür.
Geceli gündüzlü, soğukta sıcakta, çoluk çocuk bütün fakir ailelerin emeği tütünün piyasası hiçbir zaman bugünkünden kötü duruma düşmemiştir.
1962-1964 tütün o zamanın bugünküne nazaran çok değerli parası ile 16 liradan piyasa açılır, gayme denen fiyat ortalaması 11 liradan aşağı düşmezken bu yıl bu fiyat alabildiğine düşürülmüş en aşağı seviyeyi buldurulmuştur.
Samsun’da Güven Partisi mi Kuruluyor?
İlçemizde tanınmış kimseler, Güven partisi Samsun teşkilatını kurmak için faaliyete geçmişlerdir.
A.P.’den Şükrü Bayraktar CHP’den gazeteci Salih Güvenli’nin teşebbüse geçtiği bu teşkilatta kimlerin bulunacağı henüz açıklanmamıştır.
Gene Elektrik Tehdidine Başlandı
Baskıların hiçbir sonuç vermeyeceğini dahi idrak edemeyenlerin, Vezirköprülülerin hayat seviyesini nasıl yükselteceğini, nasıl diğer ilçeler gibi ucuz ekmek yiyebileceğini, hükümetin çimentosunun nasıl dedikodulara meydan bırakılmadan istifade edebileceğinin, ihalelerin kanun hükümlerine uygun olarak nasıl yapılacağının yollarını araştıracak yerde, gazetemizle uğraşılması için gerekli müracaatlar yapılacak, ileriki sayılarımızda daha geniş cevapları verilecektir.

Share
393 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?