logo

62 yılın ardından..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Her birinin içinde Vezirköprü olan binlerce sayı, her birinin içinde ilçesinin kazanımlarının peşinde koşulan yıllar, onlarca çalışan, yüzlerce binlerce konu..
Arkamızda bıraktığımız 62 yıllık süre, Vezirköprü’nün 62 yılının yazılı tarihidir aynı zamanda.
İlçenin binlerce yıllık geçmişinin içinde 62 yılın önemi olmayabilir, ancak Vatandaş Gazetesi binlerce yıllık ilçe olma birikiminin bir göstergesidir aynı zamanda.
Benim diyen kaç ilçede bu kadar uzun zaman çıkmış bir gazete vardır.
Kendi çapındaki ilçelerle karşılaştırdığınızda 1959 yılının koşullarını göz önüne getirdiğinizde başlangıcı ne kadar zordur. Hangi koşullar altında başlanmış ve devamlılığı sağlanmıştır.
Daha önemlisi koşullar neredeyse hiçbir zaman lehinize olmasa da, 62 yıl boyunca süreklilik göstermek ne kadar zordur.
Bugün hala rahmetle andığımız ve aradığımız Vatandaş Gazetesi kurucusu, babam, rahmetli Vefai Teker’in çabalarıyla geçen 55 yıl sonrasında, aynı bakış açısını sürdürmek için gayret ediyoruz.
O’nun bizlere söylediği gibi, ‘okunmayan gazete, gazete değildir’ şiarıyla okunmak ve okuyucumuza buram buram Vezirköprü haberleri verebilmek için çaba gösteriyoruz. Yılmadan, bıkmadan Vezirköprü’nün gelişmesi için mücadele ediyoruz.
Özellikle 19 Ocak’larda arayan, ziyarete gelen ve mesaj gönderenlerin anlattıkları, paylaştıkları VATANDAŞ’ın Vezirköprü ve Vezirköprülülerin hayatındaki önemini bize yeninde hatırlatıyor.
Yolculuğumuz sürüyor.
Bazen kişilerin bazen Vezirköprü genelinin yaralarına merhem olmak için açılan bir kısmı başarıya ulaşan, bir kısmı başarıya ulaşamayan kampanyalarla İlçeye katkıda bulunmaya çalışmış bir gazete oldu VATANDAŞ.
Yılların emeğiyle biriken arşivlere baktıkça insan Vezirköprü’de nelerin yaşandığını görüyor. Bugüne nasıl gelindiğini kavrıyor. Belki de bu yüzden 50 ve 20 yıl önce VATANDAŞ köşemiz en fazla ilgi çeken köşelerimizden biri.
Bir kısmı rahmetli olmuş çalışanlarının emeği geçenlerin de bu katkılarda unutulmaması gereken payları vardır.
Sadece Vezirköprü’de değil, Anadolu basınında önemli bir pay sahibidir, aldığı ödüller bunun göstergesidir. Okuyucusunun gösterdiği ilgi ise en büyük ödüldür.
Ve yolculuğu devam ediyor Vatandaş Gazetesi’nin. Bu yolculuk sırasında bugün bayrağı taşıyan bizler, aldığımız sorumluluğun bilincinde olarak bayrağı ileriye götürmeye gayret ediyoruz.
50 yıl önce VATANDAŞ’ın sütunlarında da yazıldığı gibi, “bir ilçede bu kadar uzun ömrü, her hafta ‘VATANDAŞ’ı merakla bekleyen okurlarımıza borçluyuz.
Teşekkürler..

Share
38 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...