logo

Seçimler demokratik yarışlar olmalı


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Seçimlere 80 gün civarında kaldı.

Yerel seçimler için Vezirköprü’de tek açıklanan aday CHP’den Onur Bayburtlu oldu. Bu cephede İYİ Parti’nin Vezirköprü’de aday çıkarması beklenmiyor.

Diğer partilerden Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi ilçeler üzerinde pazarlığın bitmesini bekliyorlar.

Şu gün açıklanacak, bugün açıklanacak derken son verilen süre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ocak’ta Samsun’a gelerek başkan adaylarını burada tanıtacağı oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oldukça tepki alsa da, Mustafa Demir Cumhur İttifakı’nın adayı. İlk başta güçlü çıkan karşıt sesler zaman geçtikçe cılızlaşarak yerini sessizliğe bıraktı.

CHP’nin Samsun Büyükşehir adayı çıkarmayarak burada İYİ Parti’yi destekleyecek olması da partililerin bir kısmı tarafından ciddi eleştiri konusu oldu. Millet İttifakı’nın Samsun Büyükşehir Belediyesi için adayı da henüz netleşmedi.

Vezirköprü’de seçimler için herkes gardını almış, sessizce bekliyor. Sonuçta adaylar kesinleşince bu sessizlik nasıl bozulacak birlikte göreceğiz.

Bir taraftan bakılırsa, seçmenlerin önemli bir kısmı bu seçimde partisine ya da istediği adaya değil, önüne konana oy verecek. Vezirköprü için, her yerde olduğu gibi, en önemli seçimlerden biri de Belediye Meclis üyeleri olacak.

Daha önce de belirttiğim gibi küçük hesaplarla Belediye Meclisi’ne girmiş ve ilçe adına söyleyecek sözü olmayan, komisyonlarda yer alıp dersine çalışmadan önüne her gelene birilerinin isteğiyle onay veren Meclis üyeleri ilçeye zarar vermekten başka bir işe de yaramayacaklardır.

Performans göstermeleri beklenecektir.

Yıllar önce Belediye Meclisi’nde (CHP’li üyeler varken) özellikle Ziya Akbaş’ın karşı çıkmasıyla engellenen Meclis üyelerinin maaş alması bildiğiniz gibi geçtiğimiz dönemde kaldırıldı. Yani artık Belediye Meclis üyeleri oturum ücreti alıyorlar.

“Madem artık ücret de alınıyor, bu ücretin hakkını vermeleri de gerekir.” Yorumları yapılıyor.

Belediye Meclisinde sandalye dağılımı nasıl olacak, hangi partilerin temsilcileri olacak, Büyükşehir’e hangi parti ya da partilerden kimler gidecek? İttifaklarda Belediye Meclisi sıralamaları nasıl gerçekleşecek?

Bu temsiliyet açısından önemli soruların cevaplarını da yakında öğreneceğiz. Yukarıdaki çekişmeler bir yana tabanda daha ılımlı bir seçim atmosferi oluştuğu görülüyor. İnsanlar farklı partilerden olsalar da birbirlerini eleştirebiliyor, daha önemlisi bir arada sohbet ediyorlar.

AKP İlçe Başkanı Mehmet Kurt’un dediği gibi seçimler demokratik yarışlar olmalı, savaş arenası değil.

Bu güzel uyarı amaçlı söylemin özellikle daha çekişmeli geçeceği belli olan MUHTARLIK yarışlarında da geçerli olması en büyük dileğimiz.

Share
816 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...