logo

9 milyon lira için niye bekliyoruz?…

9 milyon lira için  niye bekliyoruz?…

Vezirköprü’de özellikle ayçiçeği üreticisi destekleme alamadığından şikayetçi.

Edinilen bilgiye göre Vezirköprü 300 bin dönüm ektiği arazide toplam 15 milyon liranın üzerinde destekleme hak ediyor.

Mazot, gübre ve tarımsal ekipman desteklemesi ile birlikte ekilen ayçiçeği, buğday, arpa, fasulye ve nohut gibi ürünler için de destekleme alıyor.

Bunlardan Vezirköprü’ye en fazla geliri getiren ayçiçeği desteklemeleri ise halen yatmadığı için hem üretici, hem de üreticiden alacağı olan esnaf zor durumda kaldı.

Vezirköprü’de (destekleme alacak olan kısmı) 15 bin ton’dan fazla olacağı kaydedilen ayçiçeği için 40 kuruş destekleme veriliyor. Yani Vezirköprü’nün sadece ayçiçeğinden alacağı destekleme miktarı 6 milyon liradan fazla..

Ayçiçeğinde Havza, Merzifon, Alaca, Turhal, Zile’de destekleme ödemelerinin devam ettiği, Mecitözü’nde ise tamamen bittiği belirtildi.

Vatandaşlar hem çiftçilerin hem de çiftçiden alacağı olan esnafın ödenecek paranın gecikmesinden dolayı mağdur olduklarını ifade ediyorlar.

Buğday

Ayçiçeğinin yanı sıra buğday için de Havza’da destekleme paralarının alındığı belirtiliyor.

İlçemizde buğday için 132 bin dönüm alan ekildiği ve buna karşılık 2,5 milyon liranın üzerinde destekleme alınmasının beklendiği kaydediliyor.

Bir başka deyişle Vezirköprü ayçiçeği ve buğday desteklemeleri için toplamda 9 milyon lira gibi bir paranın ilçeye girmesini beklerken bu paranın ne zaman gireceği bile bilinmiyor.

Peki neden?

Üreticiler her zaman 12. Ayın sonuna kadar İlçe Tarım Müdürlüğü’nün destekleme başvuru dosyalarını teslim aldığını ve işlemlerini başlatarak diğer ilçelerle aynı zamanlarda destekleme paralarının yattığını kaydediyorlar.

Ancak bu sene Aralık ayı sonunda destekleme başvuru dosyalarının alınmadığı iddia edildi. Dosyaların alınması gecikince iddialara göre icmaller hazırlanamadı ve Vezirköprü’nün destekleme paraları Mayıs ayına kaldı.

Konuyu sorduğumuz İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ise, konuya açıklık getirmekten kaçınarak yazılı başvuru yapmamızı ve 15 gün içerisinde cevap için beklenmesi gerektiğini söylediler.

Ancak, zaten maddi sıkıntı içindeki, ilçemizdeki üretici ve esnafın bu para için 15 gün beklemeye vakti yok..

Share
670 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?