logo

96 yıldır aynı coşkuyla… Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

96 yıldır aynı coşkuyla… Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. Kuruluş yıldönümü kapsamında 28 Ekim Pazartesi günü çelenk sunma töreni düzenlendi.
Atatürk Anıtı’na Kaymakam Kudret Kurnaz ve Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından çenk sunulmasıyla başlayan program 29 Ekim Salı günü Vezirköprü İlçe Stadında düzenlenen etkinliklerle devam etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96.yıldönümü kapsamında İlçe stadında düzenlenen etkinlikler Kaymakam ve Belediye Başkanı’nın öğrenciler ve halkın bayramını kutlamasıyla devam etti.
Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla devam eden tören Vezirköprü Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Mustafa Can Şahin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla sürdü.
Şahin; “19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” Diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Halk kendi kendisini yönetme yetkisini temsilcileri aracılığıyla kullanır. Cumhuriyet idaresinde yurttaşların seçme ve seçilme hakkı vardır. Devlet yönetimi sınıfların, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin eline bırakılamaz. Milletin bütün bireyleri yönetime katabilir ve söz sahibi olabilir. Çünkü Cumhuriyet yönetiminde bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir.
Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar ülke olma yolunda lâik, demokratik Cumhuriyet rejimi ile kat ettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.
Cumhuriyet, demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvencede olabilir. Türk milleti, Cumhuriyete bağlanıp onu yüceltip geliştirebilirse demokrasinin nimetlerinden yararlanır ve çağdaş toplumlar içindeki yerini alır. Bu nedenle Cumhuriyeti yüceltip sürdürmek her Türk vatandaşının milli görevidir.” İfadelerine yer verdi.
Kaymakam Kudret Kurnaz ise yaptığı konuşmasında; “Bugün Cumhuriyetimizin ilanının 96.yılını birlikte kutlamanın coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu büyük bayram herkese kutlu olsun.
19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet İdaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir.
Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz.
Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.
Ülkeler arasında amansız bir rekabetin yaşandığı ve bilginin en büyük güç olduğu günümüz dünyasında, Türkiye Cumhuriyeti 96 yıllık başarı ve uygarlaşma öyküsüdür.
Sizlere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak Atatürk İlke ve İnkılâplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.
Geleceğimizi ve ümitlerimizi emanet ettiğimiz en değerli varlığımız olan siz genç kardeşlerimizin, taşıdığınız bu emanetin omuzlarınıza yüklediği sorumluluğun bilincinde olduğunuza yürekten inanıyorum.
Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi ebediyen sürdürecektir.
Bizler, Cumhuriyeti koruyup kolladıkça baş tacımız olan Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır. Türk milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiğini asla unutmayacak, şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir.” Şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrasında öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilerden birinci olanlara Kaymakam Kudret Kurnaz, ikinci olanlara Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ve üçüncü olanlara ise Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Çakmak tarafından ödüller verildi.
Programın sonunda Vezirköprü Gençlik ve Kültür Derneği Türk Halk Oyunları ekiplerince Halk Oyunu gösterisi düzenlenmesi ve öğrencilerin geçişiyle tören son buldu.

Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?