logo

A.P.’lilerin 98 Şahitli Davasına Devam Olundu 20 Nisan 1969 Pazar

A.P.’lilerin 98 Şahitli Davasına Devam Olundu 20 Nisan 1969 Pazar

A.P.’lilerin mahkemesi geçtiğimiz Cuma günü yapılmıştır.
Bu mahkemelerin ilki belediye ön seçimleri sırasında hile yapıldığı evrak tahrifat edildiği iddiasıyla Orhan Uluçay ve yönetim kurulu arkadaşları aleyhine açılmıştı.
Bu arada Nihat Taşkayalı davasından vazgeçtiğini bildiren dilekçe verdi. Davalılardan Mustafa Erol da, Taşkayalı’nın dilekçesine karşılık bir dilekçe vermiş. (Taşkayalı başkalarının tesiri altında kalıyor) demiş, bazı iddialarda bulunmuştur.
Belediye ön seçimleri için A.P. yönetim kurulu aleyhine açtığı bu dava başka güne bırakılmıştır.

A.P.’nin (Delege ve Kongre) Davası
İkinci dava da delege seçimi ve kongrenin usulsüz yapıldığı ileri sürülerek açılmıştı. Bu davada da sanık Orhan Uluçay, Mustafa Ayran, Hasan Dursun bulunmaktaydı.
(Şahitler ve müdahiller) şunlar dinlenmişti: Halil İlhan, Ahmet Düzenli, Nuri Çörüş, Salim Ceylan, Necati Sarıçiçek, Abdulrahim Kurgu, Abdullah Şengül, Mehmet Çörüş, Abdurrahman Özpınar, Ahmet Pişkin, Mustafa Uluçay, Abdullah Keskin, Salih Özyiğit.
Duruşma, gelmeyen şahitlerin ifadesi için 30/5/1969 gününe bırakılmıştır.

Telefon Vezirköprü Köylerinde…
“Alo!.. Kel Hasan’a Söyle Bizim Jeep’i Karanar’a göndersin!..”
İcad edildiğinden bu yana ilk defa telefon, Jandarma ile köylünün işbirliği sayesinde Vezirköprü köylerinde.
Beş karakolun santraline bağlanacak, bütün Vezirköprü köyleriyle telefon irtibatı sağlanacak.
Bu kadarla bitmiyor, karakolun bulunduğu köylerde (köyleri kalkındırma) dernekleri de kurulmaktadır. Bunlar bir araya gelecek önümüzdeki haftalarda (Vezirköprü Köylerini Kalkındırma) derneği ismini alarak birleşeceklerdir.
Jandarma kumandanı Ziya Aslankaya gece gündüz demeden Vezirköprü için çok faydalı gayesinin gerçekleşmesi için çalışıyor. Astsubayları, erleri harıl harıl çalışıyor. Köylüyle elbirliği, (köylüyü kalkındırmak için bir şeyler yapabilirsek Türk vatandaşı olarak, görevli olarak üzerimize düşeni yapmış oluruz.) diyorlar.
Vezirköprü köylerini kalkındırma yönünde atılmış bu adım Vezirköprü için bir fırsattır. İlgililerin desteğini yardımını bekliyor, Vezirköprü köyleri…
Nihayet yıllardan beri beklenilen gerçekleşti. Vezirköprü’de de memleket dertleri için de toplantı yapılabilirmiş:
Sanat Okulu İçin Toplantı Yapıldı
Sanat okulu için çimentodan 1 lira alınıyor
Bütün Türkiye’de avuç içi kadar ilçelerde bile Lise, Öğretmen Okulu, Kız Sanat Enstitüsü, Erkek Sanat Enstitüsü gibi ortaokul üstü okullar kazanırken ilçemizin bundan yoksun kalması, ilçemiz çocuklarının ızdıraplar içinde tahsil yapmak mecburiyetinde bırakmakta idi.
Bu arada (Vatandaş) gazetesinde açılan neticesi önümüzdeki haftalarda tasnifi bitirilip ilan edilecek olan Ankette aydın vatandaşlarımız tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmıştır.
İstanbul’da Vezirköprülüler Gecesi Yapılıyor
Niprasettin Kiper Yazıyor
1967 yılının Kasım ayında kurulan Vezirköprü Yüksek Öğrenim Derneği faaliyetlerini yoğun bir sayfaya eriştirmiş bulunuyor.
Bu nedenledir ki, 6.4.1969 tarihinde düzenlenen sohbet çayında faaliyetler planlanmıştır. Üyelerden alınan mevcut meblağın yetersiz olduğu nedeniyle, Vezirköprü’lü hemşerilerden normal aidat dışında yardımları istenmiş, kadirşinas ve yardımsever hemşerilerimiz bu yardımlarını bizden esirgememişlerdir.
Şaziye’yi yakınları anlatıyor:
“Ben nasıl olsa öleceğim, Babamın iki çocuğu daha var”
Akşam daha sislenmemişti; tepelerde, Karlık mezarlığının üstünde kalabalık insan topluluğu ağırdan ağıra hazin bir sesle Kur’an-ı Kerim okuyan hoca, ufacık gözleriyle için için ağlamakta olan ve ellerinde beyaz bahar çiçeklerinden yapılmış çelenkler olduğu halde siyah önlüklü Fazıl Ahmet Paşa İlkokulu 3.sınıf öğrencileri… Az ileride bu öğrencilere baka baka (sende bunlar gibi idin, yavrum) diye ağlayan saçları ağarmış genç bir baba.

Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?