logo

Acaba Okurlar mı?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Ülkemizin sayın siyasilerine yarı Orta Anadolu yarı da Karadeniz bölgesi sayılabilecek bir ilçesi olan Vezirköprü’den sesleniyorum.!..
Bu çığlık kokan yazımı zahmet edip okurlarsa tabi…
Sorularıma Kur’an’ı Kerim’den bazı ayetlerle başlıyorum;
Enfal suresi 22. Ayet;

Şüphesiz yürüyen canlıların Allah Katında en kötüsü akıllarını kullanmayan (gerçeği görmeyen) sağırlar, dilsizlerdir.
En’am suresi 108. Ayet;

Onların, Allah’ı bırakıp başkasına taptıklarına sövmeyin. Sonra onlarda haddi aşarak, bilgisizce Allah’a söverler; Böylece her ümmete yaptıklarını süslü gösterdik. Sonra dönüşleri ancak Rablerinedir. O yapmakta olduklarını kendilerine bildirilecektir.
Nisa suresi 58. Ayet;

Allah size emanetini mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah bununla size ne güzel öğüt veriyor.!.. Şüphesiz ki Allah hakkıyla işitendir. Hakkı ile görendir.

Şimdi başta partili sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere aklınızı kullanıp (gerçekleri görüyor) musunuz?
Yine soruyorum;
Çok aşırı gitmiyor musunuz?… Böylece karşınızdakileri tahrik etmiyor musunuz?..
Yine soruyorum, emaneti ehline veriyor ve adaletle hükmediyor musunuz?..
İslamda ırkçılık var mıdır?.. Yoksa din kardeşliği mi vardır?.. Şayet İslam ırkçılığı değil de din kardeşliğini emrediyorsa (!) Laz, Çerkez, Türk, Kürt, Alevi , Sünni, Gürcü, Boşnak diye aynı dine inanmış, aynı sınırlar içinde ve aynı Bayrak altında yaşayan insanları, bir oy toplamak uğruna “zillet, çukur, pislik, hain” diye birbirine karşı tahrik etmek bu toplumu bölücülüğe götürmez mi?..
Siyaset yapan sayın büyüklerimiz, bu toplum sizi dinlese, bu sözlerinizi doğru kabul etse birbirine düşman olmaz mı?
Söylediklerinizin doğru olduğuna sizler inanıyor musunuz?
Sizlerin bu vahim söylemlerine rağmen Türkiye sınırları içinde yaşayan bu halk kardeşçe bir arada yaşıyor aynı camiye gidiyor, aynı kahvede oturuyor, çocukları aynı okula gidiyorsa bu halk sizin bu söylemlerinize inanmıyor demektir.!..
Özellikle partili sayın cumhurbaşkanımız, Nisa suresinin 58. Ayetinde belirtildiği gibi, emaneti ehline verip, adaletle hükmettiğinize inanıyor musunuz?..
Bir soru daha sormak isterim;
Al-i İmran suresi 19. Ayetindeki hutbelerin sonunda okunan;

“Şüphesiz Allah katında din İslam’dır” ayetinin okunmasını kim ne amaç için kaldırdı. Şimdi yeniden okunmaya neden başlandı?..
Sayın politikacılara neden bu soruları soruyorum?..
Siyaset meydanlarında İslam adını hep kullanılıyorlar da, onun için soruyorum.
Nasıl siyaset yaparsanız yapın ama bizi rahat bırakın. Bu kardeş halkı birbirine düşman etmeye uğraşmayın,
Bu bize yapılan en büyük kötülüktür.!..
Şunu sizlerde iyi biliyorsunuz ki; Bir evde kardeşin biri (a) partili, biri (b) partili,
Kardeş kardeşe nasıl düşman edeceksiniz?..
Yazık değil mi bu millete?..

Share
1298 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...