logo

Adatepe Çamaşırlığı için gelişme kaydedildi.. Eşfinansmanı Vezirköprü Belediyesi sağlayacak!..

Adatepe Çamaşırlığı için gelişme kaydedildi.. Eşfinansmanı Vezirköprü Belediyesi sağlayacak!..

İlçemizin Adatepe Mahallesi’ndeki tarihi Çamaşırlık’ın restorasyonu için başlatılan çalışmalarda gelişme kaydedildi. OKA tarafından projesi kabul edilen ÇAMAŞIRLIK için Vezirköprü Belediyesi’nin eş finansman sağlama kararı aldığı öğrenildi.

Adatepe Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 200 yıllık olduğu tahmin edilen Çamaşırlık uzun süredir kendi haline bırakılmış ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı.
Mülkiyeti Vezirköprü Belediyesi’ne ait olan Ahşap Yunak nitelikli taşınmaz olarak geçen Adatepe Çamaşırlığı, Vezirköprü Kaymakamlığı’nın talebiyle, öğretmen Bünyamin Kıvrak’ın oluşturduğu proje ile yok olmaktan kurtularak, İlçenin kültürel çalışmalarına bir katkı sunacak bir hale getirilmeye çalışılacaktı.
DOKAP ve OKA tarafından Yeşil Yol Güzergâhındaki Kültür-Turizm ve Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Mali Destek Programı’na Vezirköprü Kaymakamlığı’nca öğretmen Bünyamin Kıvrak tarafından “Osmanlı’dan Armağan; Suyu Yıkayan Kıymet: Adatepe Çamaşırlığı” adıyla 2018 yılında sunulan proje ilgili kurumların elemelerinden başarı ile geçerek kabul edilmiş, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz tarafından imzalamıştı. OKA’nın finansman desteği vermesiyle de projenin hayata geçirilmesi bekleniyordu.
Ancak OKA’nın kabul ettiği projeye vereceği destek miktarı projenin hayata geçmesine yetmiyordu. Bu yüzden bir eşfinansman arayışı sürdürülüyordu.
Yani OKA’dan alınacak maddi desteğin üzerini tamamlaya-cak bir yer.
Edinilen bilgiye göre; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Vezirköprü’de muhtarlarla düzenlediği toplantıda konu dile getirilmiş, Kaymakam Kudret Kurnaz’ın hatırlatmasıyla da Mustafa Demir devreye gireceğini söylemişti.

Geçtiğimiz hafta Vezirköprü Belediyesi OKA’nın Vezirköprü’ye göndereceğini açıkladığı miktarın üzerine kendi finansmanlarını koyarak ilçenin tarihine önemli katkıda bulunacağı tahmin edilen projeye destek verme kararı aldı.
Yeniden ihaleye çıkarılması için çalışmaların başladığı, Vezirköprü Belediyesi’nin de desteğiyle kısa sürede ihale sürecinin bitirilmesinin ardından restorasyon çalışmalarını başlayacağı ve 1 yıl içersinde de bitirilmesinin öngörüldüğü öğrenildi.
Vezirköprü Belediyesinden ise, “ilçemize yapılacak her olumlu adımın destekçisi olacağız. Böylece ilçemize OKA’dan gelecek para da kaçırılmamış olacak” açıklaması yapıldı.
Projede neler var?
Vezirköprü Belediyesi tarafından da desteklenen proje, Bünyamin Kıvrak koordinatörlüğünde sürdürülecek. Önceki yıllarda köylülerce sığır eğreği olarak kullanılan alanda inşa edilecek ek bina ise, Şahinkaya Kanyonu’na ve Oymaağaç köyündeki Hititlerin kutsal kenti Nerik’e giden ziyaretçilere kafeterya hizmeti verilecek. Toplamda yaklaşık bir dönümlük alanda gerçekleştirilecek çalışma ile Vezirköprü yeni bir turizm durağı kazanmış olacak. Ayrıca proje, son yıllarda ülke gündeminde hayli tartışmalara neden olan Yeşil Yol üzerinde bulunuyor. Vezirköprü Kaymakamlığı tarafından hazırlattırılan proje için; Vezirköprü Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında Tarihi Çamaşırhane ve Çeşmesinde Proje uygulaması yapılması amacıyla Vezirköprü Kaymakamlığı’nın yer tahsisi talebi görüşülerek 10 yıllığına ücretsiz olarak tahsisine karar vermişti.

Share
179 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?