logo

Aday açıklaması ve KENEVİR


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de Cumhur İttifakı’nın adayı da açıklandı: İ.Sadık Edis.
CHP’nin adayı Onur Bayburtlu, Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Sadık Edis ve bir de Saadet Partisi’nin 27 Ocak’ta açıklayacaklarını öğrendiğimiz adayları olmak üzere ilçemizde 3 aday Vezirköprü Belediye Başkanlığı için yarışacak.
Bundan sonra gözler adayların Belediye Meclis Üyeleri listelerinde kimlerin yer alacağı ve sıralamalarına kayacaktır. Özellikle Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Vezirköprü’yü temsil edecek olan ilk 4 sırada olacaklar daha fazla merak konusu olacaktır.
İttifaklardaki sıralamalar, hangi partinin hangi sırayı alacağı gibi tartışmalar sürecektir.

Beklentimiz, bu kısır tartışmaların bir an önce sona ermesi ve adayların 5 yıl sonraki Vezirköprü’yü nasıl gördüğünü öğreneceğimiz, bu büyük coğrafyanın kalkınmasını da içinde barındırmasını beklediğimiz projelerini vakit geçirmeden öğrenebilmektir.
Projelerin oy kullanmada öneminin ne kadar etkili olacağının tahminini yapamasak da, uzun zamandır karamsarlığa itilmiş bulunan Vezirköprülülerin geleceği için umutvar olup olmayacaklarını görmek istiyoruz.
KENEVİR
Cumartesi günü Cumhur ittifakının adayını açıklayan Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sadık Edis dedikten hemen sonra Vezirköprü adına çok önemli bir açıklamada daha bulundu:
Kenevir üretimimizi artıracağız. Bu konuda merkez Vezirköprü olacak.
Her ne kadar Vezirköprü tarımla geçinen bir ilçe dense de aslında, gurbetçi denen, dışarıda inşaatlarda çalışanların aktardığı paralarla geçinen bir ilçe haline geldiğimiz ortada.
Görünen o ki, dışarıda inşaat işi bir süredir sıkıntıda.
Hal böyle olunca tarım üzerinden dönen her türlü artı Vezirköprü’nün ekonomisine iyi gelecek.
Tütünde gümrük vergisi de sıfırlandıktan sonra önümüzdeki yıldan itibaren tütün üreten Vezirköprülülerin zahmetli olan tütün üretimini ne kadar yapacakları soru işaretiydi.
Tam bu sırada açıklanan kenevir üretiminin artırılması kararı Vezirköprü adına biraz olsun nefes aldıracak bir karar olacaktır.
Bununla birlikte kenevir üretiminin sanayileşmesi başka türlü söyleyecek olursak, üretilen kenevirin işlenmesi ve farklı alanlarda kullanılmasına yol açacak hale getirilmesi ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemiyle atlet, fanila üretimi için bölgede sanayileşmeni artması, eğer olursa, Vezirköprü’nün yeniden canlanmasında önemli yer tutacaktır.
Kim ne derse desin, kenevir üretiminin artması ve kenevirin merkezinin Vezirköprü olacağı açıklaması ilçemiz adına tarihi bir açıklamadır. Uzun dönem içerisinde Vezirköprü’nün kaderini etkileyecek ve belki de GÖÇ’ü tersine çevirebilecek kadar önemli bir üretim sahası olacaktır.
Bu büyük bir fırsattır; ancak bu fırsatı Vezirköprü olarak değerlendirebilecek miyiz?
Birlikte göreceğiz.

Share
1220 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...