logo

AHİRETİMİZİ HATIRLAYALIM


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Ey aziz kardeşim tekrardan ölüm rabıtasına şöyle devam et: Senin üzerinde dostun ağlaşırken, bu defa seni teneşir tahtasına uzatırlar.
Ölü yıkayıcısının elinde kuru bir tahta parçası gibi oyana bu yana çevrilirsin, hareket eden elin, ayakların artık hiç kıpırdamaz olur. Kırmızı teninin yerini artık sarılık almış, konuşan dilin konuşmaz olmuştur.
Kısacası tüm bedenin Azrail’e teslim olmuş, pes etmiş ve yenilmiştir. Ölüm acısını bedeninde hisseden, yalnız kalmış bir kişi olmuşsundur. İşte teneşir tahtasında ki acizliğini düşün ve dünyada mağrur olmayı bırak. Kendini cehennem ateşinden kurtarmaya bak.
Şayet dünyada günahlar ile kalbini kirletmiş ve karartmış isen bu teneşirdeki yıkanmanın seni temizlemeye yetmeyecektir.
O zaman halin nicedir? Ey zavallı insan! Daha sonra seni cebi bulunmayan kefene sararlar ve birkaç tahtadan yapılmış kuru bir tabuta koyarlar. Evet, bugün yumuşak yataklarda, rahat koltuklarda hayat sürüp, bir gün böylesi kuru bir tahtaya yani bir tabuta uzatılacaklarının hesabını yapmayanların hali nice olacaktır?
Mevki, makam, kasa, rütbe, bey, ağa, yerine er veya hatun kişi niyetine denilerek namazlarımız kıldırılacak.
Eğer arkada bıraktığınız evlat ve dostlarımız namazımızı dahi kılmıyorsa, tabutumuzun kenarından seyrediyor. Ve bir Fatiha dahi okumasını bilmiyorsa haliniz nice olacak acaba?
Daha sonra sizi götürürler kabir çukuruna bırakmak için. Şayet senin bu sırada gidebileceğin yer kötüyse, cehennem çukurlarından bir çukursa, ‘beni niçin acele götürüyorsunuz? Yavaş götürün’ diye feryat edeceksin.
Şayet seni götürdükleri yer cennet bahçelerinden bir yer ise, ‘beni niçin yavaş götürüyorsunuz? Çabuk götürün’ diye bağıracaksın. Sizi kabir çukuruna bıraktıkları zaman eşiniz, dostunuz geri dönerler.
Eğer şimdiden sizi kabirde yalnız bırakmayacak ameller işlememiş iseniz haliniz nice olacak? İnsanoğlu her ne kadar uzun yaşasa da muhakkak ona bir gün ölüm gelecektir. İstemese de canını ölüm meleğine teslim edecektir.
Cenabı hak son nefesimizde imanla gitmeyi nasip etsin. Cenabı hak ölüm meleğinin sorularına cevap vermeyi de nasibi müesser buyursun.

Share
21 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...