logo

AK PARTİ VE SADIK EDİS


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Biliyorum ki, birçok okurum bu yazımdan dolayı beni eleştirecektir. Şunu hemen belirteyim ki, biz kalemi elimize aldığımızda gözlemlerimizi yazarız.
Ben, özünde sosyalist düşünceye sahip bir insanım. Bu düşüncemden yaşamım boyunca hiç ödün vermedim.
Bazıları gibi, siyasi parti lideri Recep Tayyip ERDOĞAN’ın önüne kapanıp yere düşecek hale gelen sözde Atatürkçülük yapanlardan da olmadım.
Herkes bilir ki, tüm çektiklerime rağmen kimsenin kölesi olmadım.
1970’li yıllardan bu yana “Vatandaş” gazetesinde yayımlanan görüşlerim incelendiğinde düşüncelerim ve tutarlılığım görülecektir.
Biz yazılarımızda özellikle Vezirköprü ve Vezirköprülüler ile ilgili değerlendirmeler yaparız.
Bu yazımda da Vezirköprü’lü bir siyaset adamı olan Belediye Başkanı Sayın Sadık EDİS hakkındaki gözlemlerimi değerlendirmeye çalışacağım.
Sayın EDİS AKP eşittir Sadık EDİS değildir. AKP, evet güçlü bir siyasi partidir. Sadık EDİS’ te ilk Belediye Başkan’lığına bu partinin gücünü yanına alarak seçilmiştir.
Ancak, görülmektedir ki, Sayın EDİS Belediye Başkan’lığını iyi değerlendirmiş, kent-köy Vezirköprü halkı ile özellikle her kesim ile sosyal ilişkilerini geliştirmiştir.
Belediye ‘ye giden her vatandaş Sadık EDİS ile görüşmüş, kimseye “sen hangi partilisin?” diye sormamıştır.
Belediye Başkanı ile görüşmek için insanlar torpil aramamıştır.
Belediye Başkanı’nı telefonla arayan herkes günün her saati başkana ulaşabilmektedir.
EDİS, köyde-kentte halkın cenazesinde, düğününde, (acı gününde, tatlı gününde) sürekli halkın arasında bulunabilmeyi başarabilmektedir.
Böylece Sadık EDİS güçlü bir parti olan AKP’yi Vezirköprü’de aşmış, Sadık EDİS ekolü başlı başına bir parti haline gelmiştir.
Bunun kanıtı;
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Sadık EDİS %78 oy alırken, destek vermek için seçim çalışmaları sırasında iki defa Samsun’a geldiği, ağırlık vererek desteklediği Büyük şehir adayı Mustafa DEMİR, Sadık EDİS’ in ulaştığı orantıya ulaşamamış, AKP’nin kalesi olan ilçede %42 oranında oy alabilmiştir.
Ayrıca, SADIK EDİS “Vezirköprü’de” peş peşe üç dönem Belediye Başkan’ı seçilerek bir rekora da imza atmıştır.
AKP’nin tüzüğüne göre, Sadık EDİS Belediye Başkan’ı sürecini dönemin sonunda tamamlanmaktadır. O zamana kadar AKP tüzüğünde bir değişiklik yapılmaz ise, Sayın EDİS milletvekili seçiminde Recep Tayyip ERDOĞAN’ın gözde milletvekili adayıdır.
Aksi halde Vezirköprü’nün %78’lik oyu Mustafa DEMİR’in aldığı oyunda altına düşer ki, bu AKP’nin Samsun milletvekili sayısının üçe düşmek olur ki, Tayyip ERDOĞAN bunu göze alamaz.
Aksi halde Sadık EDİS ardındaki gücü yanına alarak bağımsız Belediye Başkan’lığını deneyebilir.
DERELERİN İSLAHI
AKP’nin Vezirköprü ilçe örgütü Vezirköprü’nün çözümlenmesi gereken sorunlarını sıralarken Uluçay Deresini unutuyor.
TOKİ’nin güzelleştirdiği Nalbantlı Mahallesinin değerlenmesi ve Vezirköprü halkının sağlıklı yaşamı için Uluçay Deresinin ıslahı tamamlanmalıdır.
DSİ mi, yoksa Büyükşehir mi yapar? Kim yapacaksa !!…

Share
82 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...