logo

AK Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt: 2022 Vezirköprü’de sulama yılı olacak!

AK Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt: 2022 Vezirköprü’de  sulama yılı olacak!

Ak Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt Gazetemize 2022 yılının ilk ziyaretini gerçekleştirdi.
Birçok konuda gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduğumuz Mehmet Kurt, Vezirköprü’de 2022 yılının sulama ile ilgili gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olacağını söyledi.
Gölçay, Doluca ve Soğucak göletlerinde yaşanan gelişmeleri aktaran Ak Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt, “mahallelerimizin su ihtiyacını gidereceğiz, sulama işlerinde yarım kalan projelerin tamamlanması için elimizden geleni yapıyoruz.” Dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt Vatandaş Gazetesini ziyaret ederek 2022 yılında yapacakları hakkında geniş bilgiler verdi.
2022 yılı içerisinde özellikle sulama ile ilgili olarak projelerin bazılarının süreceğini, bazılarının yeniden başlayacağını ve bazıların da tamamlanacağını kaydeden Kurt; “2022 yılı tarım ilçesi Vezirköprü’de, tarımsal üretimin artırılması için çalışmaların hızlanacağı bir yıl olacak” dedi.

Göletler

Vezirköprü’de Bakla Mahallesi altında yapılması planlanan Gölçay için zemin etüdü yapılmaya başlandığını, etüt çalışmasının tamamlanmasının ardından ihaleye çıkarılacağını kaydeden Ak Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt:
– Soğucak Barajı olarak bilinen göletimiz için çalışmalar da son noktaya ulaştı. Çok yakın zamanda burasının da ihalesine çıkılacak. Dedi.
Kurt:
– Sırbaşmak Mahallesi için önemli bir gölet olacak olan Doluca Göleti’nin gövde inşaatı için start verildi. Ekim ayında ihalesi yapılan Doluca Göleti için yüklenici firmayla sözleşme imzalandı. Yapılan proje ile Vezirköprü’nün Sırbaşmak ve Habibfakı köylerinin depolanacak suları ile yaklaşık 88 hektarlık alan sulamaya açılacak. Buradan yeterli su olması durumunda civar yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacı için de kullanılması planlanıyor.
Doluca Göleti’nin gövde inşaatı iki yıl içerisinde tamamlanacak. Daha sonra hat ihalelerine çıkılacak. Dedi.
30 milyonluk ödenek
İçme suyu sıkıntısı çeken Sofular, Sırbaşmak, Habibfakı, Karadoruk ve Mezraa Mahallelerinin içme suyu ihtiyaçlarının Kunduz üzerinden sağlanacak suyla çözüleceğini kaydeden Ak Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet Kurt:
– Vezirköprü Barajı’ndan sulanan alanlara ek olarak bazı mahallelerimizdeki sulanamayan alanların da sulamaya katılması için çalışma yürüttük. Arıca, İncesu, Kıratbükü, Örencik mahallelerimizin Vezirköprü Barajı’ndan sulanamayan kısımlarının sulanması için 30 milyon liralık ödenek çıkarttık. Önümüzdeki yıl buraların da sulanmasına başlanacak. Dedi.
Mehmet Kurt, Aşağı Narlı sakinlerinin ısrarla su istediklerini hatırlatmamız üzerine, “bu bölgemizi Bakla Mahallemize yapılacak Gölçay’dan sulayacağız.” Dedi.
Duruçay hatları da bitiyor..
Uzun zamandır tamamlanmasına rağmen sulamasının tam olarak gerçekleşmediği Duruçay Barajı’na da değinen Kurt:
Burada iki hat var. Hatlardan birinde sulama devam ediyor. Ancak ikinci hat müteahhit hatası nedeniyle bir türlü sulamaya başlayamamıştı. Buradan su bekleyen 14 mahallemiz var. Hukuki bir mesele olduğu için çözmemiz zaman aldı. Yaklaşık 2 yıldır uğraşıyoruz. DSİ Müdürlüğümüzün de katkılarıyla 8-10 milyonluk bir ek yatırımın sağlanarak çözülmesi için büyük gayret gösteriyorlar. Bu işlemlerin bitirilerek söz konusu 14 mahallemize su verilmesi bu yıl içinde gerçekleşecek. Dedi.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?